Limited şirketlerde ortaklık sıfatını sona erdiren haller
Loss of partnership capacity in limited companies
  1. Tez No: 668677
  2. Yazar: RUMEYSA ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENGÜL AL KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'na göre limited şirketler, sermaye şirketlerinden birisini oluşturmaktadır. Bununla birlikte limited şirketler şahıs şirketlerine özgü özellikleri de bünyesinde barındıran bir şirket türüdür. Çalışmamızda limited şirketlerde ortaklık sıfatının yitirilmesi halleri olan ölüm, payın devri, çıkma ve çıkarılma koşulları detaylı olarak incelenecektir. Limited şirketlerde ortaklığın yitirilmesi halleri, ortaklık sıfatının sona ermesinin sonuçları, ayrılan ortağa ödenecek ayrılma akçesi düzenlemeleri üzerinde durulacaktır. Ortaklık sıfatının yitirilmesi, buna bağlanan sonuçlar ve ayrılma akçesi kurumları ile ilgili mümkün olduğunca doktrindeki mevcut görüş ve tartışmalara değinilecek, yargı kararlarına yer verilmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
According to the Turkish Commercial Code 6102, limited companies are one of the capital companies. However, limited companies can be accepted as a type of company that also include specific features, which are unique forpartnership companies. In our work, the conditions of death, transfer of share, expulsion and exclusion, which are the situations of losing the title of partnership in limited companies, will be examined in detail. The cases on losing the title of partnership in limited companies, the consequences of the termination of the partnership, and the compensation payment arrangements for the reserved partner will be discussed. The loss of the role of partnership, the consequences linked to this and the existing discussions on the secession charter institutions will be discussed and judicial decisions will be made.