Ortaokul öğrencilerinin müzik dersine yönelik tutumlarının incelenmesi
Analysis of the attitude of mi̇ddle school students towards the music course
- Tez No: 668692
- Danışmanlar: PROF. DR. DAMLA BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Araştırmada ortaokul öğrencilerinin müzik dersine yönelik tutumları incelenmiş, bu tutumların okul türü, sınıf, cinsiyet, anne-baba öğrenim durumu, özel müzik dersi alma, kendilerine ait enstrümanı olma, okulda müzik dersi için farklı müzik sınıfı olması ve müzik dersi ile ilgili etkinliklere katılma değişkenlerine göre farklılık durumları değerlendirilmiştir. Araştırmada betimsel nitelikte, tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Hatay ilinde öğrenim gören ortaokul öğrencileri; örneklemini ise 2019- 2020 eğitim öğretim yılında Hatay ilinden basit rastgele örnekleme yoluyla belirlenen Kumlu Aktaş ve Altınözü Altınkaya Ortaokulu, Arsuz Yükseliş ve Defne TED Koleji, Hassa Ardıçlı İstanbul Menkul Kıymetler Borsası ve Reyhan Yatılı Bölge Ortaokulu, Kırıkhan Beyzid-i Bestami ve Antakya Şehit Mehmet Şenol Çiftçi İmam Hatip Ortaokulunun 5., 6., 7. ve 8. sınıflarında öğrenim görmekte olan 725 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada iki temel ölçme aracı kullanılmıştır. Bunlardan ilki öğrencilerin demografik özellikleriyle ilgili bilgi sahibi olmak için geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”dur. İkinci ölçme aracı ise Özmenteş (2006) tarafından geliştirilen,“Müzik Dersine Yönelik Tutum Ölçeği”dir. Öğrencilerin müzik dersine yönelik genel tutumlarının tespit edilmesinde frekans, yüzde ve aritmetik ortalama hesaplamaları, elde edilen puanların cinsiyet, özel müzik dersi alma, kendilerine ait enstrümanı olma, okulda müzik dersi için farklı müzik sınıfı olması ve müzik dersi ile ilgili etkinliklere katılma değişkenlerine göre farklılığını tespit etmek amacıyla ilişkisiz örneklemeler için t testi; okul türü, sınıf düzeyi ve anne-baba öğrenim durumu değişkenlerine göre ise tek yönlü varyans analizi (ANOVA) yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda, ortaokul öğrencilerinin müzik dersine yönelik tutumlarının“katılıyorum”(x̄=3,95) şeklinde olumlu yönde olduğu; öğrencilerin müzik dersine yönelik tutumlarının öğrenim görülen okul türü, öğrenim görülen sınıf, cinsiyet, anne-baba öğrenim durumu, kendilerine ait enstrümanı olma, okulda müzik dersi için farklı müzik sınıfı olması ve müzik dersi ile ilgili etkinliklere katılma değişkenlerine göre anlamlı farklılıklar gösterdiği, özel müzik dersi alma değişkenine göre ise anlamlı bir farklılığın bulunmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study examined the attitudes of middle school students towards music lessons, school type of these attitudes, class, gender, parent learning status, private music lesson alma, becoming their own instrument, different music class for music lesson at school differences in ability and participation in activities related to a music lesson their condition has been assessed. Descriptive quality in research, screening model references Secondary School students studying the universe of research in Hatay province; the sample is simple random from Hatay province in the 2019 - 2020 academic year Kumlu Aktaş and Altınözü Altınkaya Secondary School, Arsuz Ascension and Laurel TED College, Hassa Ardıçlı Istanbul Stock Exchange and Reyhanlı boarding District Secondary School, Kırıkhan Beyzid-i Bestami and Antioch martyr Mehmet Şenol Çiftçi Imam Hatip Secondary School 5., 6., 7. and 8. studying in their classes it has 725 students. Two basic measurement tools were used in the research. The first of these is to get information about the demographic characteristics of students developed“personal information form”, the second measurement tool is Ozmenteş, (2006)“the attitude towards the music lesson is the truth,”he said. Students ' music frequency, percentage and arithmetic in determining their general attitude to the course average calculations, gender of scores obtained, taking a special music lesson, being their own instrument, having a different music class for a music lesson in school, and to determine the difference according to the variables of participation in activities related to music lesson t-test for unrelated samples; school type, class level, and parents one-way analysis according to learning status variables (ANOVA) has been done. As a result of the research, it is aimed at teaching music to middle school students that their attitude is positive in the form of“I agree”(I=3.95); students the type of school in which their attitude towards music class is studied, the class in which they are studied, gender, parental learning status, becoming their own instrument, music in school having a different music class for the course and participating in activities related to the music course a special music lesson variable in which it shows significant differences according to its variables accordingly, it was found that there was no significant difference.