Hitler Almanyası'nın Türkistan politikası
Turkestan policy of Hitler's Germany
- Tez No: 668719
 - Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ ÜNAL
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Tarih, History
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 497
Özet
Türkistan, Almanya'nın Drang nach Osten (Doğu'ya Yöneliş) politikası çerçevesinde giderek artan bir öneme sahip olmuştur. I. Dünya Savaşı'ndan yenilgiyle ayrılan Almanya aktif Türkistan politikasından vazgeçmemiştir. Hitler Almanyası döneminde de Türkistan'a olan ilgi devam etmiştir. Bu çalışmada Nazi Almanyası'nın Türkistan'a yönelik politikası, Alman arşiv kaynakları temelinde incelenmektedir. Çalışmamızın birinci bölümü Türkistan'ın tarihine genel bir bakış ihtiva etmektedir. İkinci bölüm, Nasyonal Sosyalist iktidarı ve politikalarını ele almaktadır. Üçüncü bölümde II. Dünya Savaşı'nın başlangıcındaki gelişmeler ve Alman Ordusu'na esir düşen Türkistanlılardan bahsedilmektedir. Dördüncü bölüm ise çalışmamızın en geniş bölümünü oluşturmaktadır. Bu bölümde Alman birliklerinde görev yapan Türkistan askeri oluşumları, MTBK'nın faaliyetleri, İslamcılık ve Turancılık akımları gibi pek çok konu değerlendirilmiştir. Son bölümün yer aldığı beşinci bölümde Alman yenilgisi ve sonrasındaki gelişmeler ele alınmıştır. Diğer taraftan bu bölümde Alman Doğu politikasının kapsamlı bir analizi de yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Turkestan has become increasingly important within the framework of Germany's Drang nach Osten (Drive to the East) politics. Having defeated the First World War, Germany did not give up its active Turkestan policy. Interest in Turkestan continued during the Hitler's Germany period as well. In this study, Nazi Germany's policy towards Turkestan is examined on the basis of German archive sources. The first part of our study contains an overview of the history of Turkestan. The second chapter deals with the National Socialist power and its policies. In the third part, the developments at the beginning of the Second World War and the Turkestan people who were captured by the German Army are mentioned. The fourth part is the largest part of our study. In this section, many issues such as Turkestan military formations serving in German troops, activities of MTBK, Islamism and Turanism movements are evaluated. In the fifth chapter, which includes the last chapter, the German defeat and its aftermath are discussed. On the other hand, this section also includes a comprehensive analysis of German Eastern politics.