Farklı yüzey işlemleri ve iki farklı tamir kiti uygulamasının kompozit rezinin zirkonyum oksit altyapıya bağlanma dayancı üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Evaluation of the effects of different surface treatments and application of two different repair kits on the bond strength of composite resin to zirconium oxide framework
  1. Tez No: 668720
  2. Yazar: ŞEYDA ULAŞLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP ŞİNASİ SARAÇ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasının amacı; farklı yüzey işlemleri ve iki farklı tamir kiti uygulamasının, zirkonyum oksit altyapı ve kompozit rezin arasındaki bağlanma dayancı üzerindeki etkilerinin in vitro koşullarda incelenmesidir. Materyal ve Metot: Y-TZP seramik bloklardan 10x10x1 mm boyutlarında toplam 120 adet örnek hazırlandı. Yüzey işlemleri; silika kaplama (CoJet), 50 μm'lik Al2O3 ile kumlama, Er:YAG lazerle pürüzlendirme ve kontrol grubu olarak belirlendi. Ağız içi tamir setleri olarak Bisco ve GC seçildi. Hazırlanan seramik örnekler her bir grupta 15'er örneğin olduğu 8 alt gruba ayrıldı. Yüzey işlemlerinin uygulanmasından sonra tüm örneklere kompozit rezin (GC Gradia Direct Corporation ) uygulandı ve ardından termal devirlendirme işlemi yapıldı. Daha sonra universal test cihazına yerleştirilen örneklere makaslama kuvveti uygulandı ve bağlanma dayancı değerleri kaydedildi. Yüzey yapıları SEM'de, kırık tipleri ise stereomikroskop altında incelendi. Elde edilen değerler iki yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Tukey HSD çoklu karşılaştırma test analizi ile istatistiksel olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to evaluate the effects of different surface treatments and the application of two different repair kits on the bond strength of composite resin to zirconium oxide framework in invitro conditions. Material and Method: A total of 120 samples were prepared from Y-TZP ceramic blocks in 10x10x1 mm dimensions. Surface treatments were determined as silica coating (CoJet), sandblasting with 50 μm Al2O3, roughening with Er:YAG laser and control group. Bisco and GC were selected as intraoral repair sets. Ceramic samples were divided into 8 subgroups with 15 samples in each. After application of surface treatments, composite resin (GC Gradia Direct Corporation) were placed on to the treated surfaces. Then all samples were thermally cycled. A universal test device was used for shear bond strength test and bond strength values were recorded. Surface structures were examined by means of SEM and fracture types were examined by a Stereomicroscope. The data were statistically analysed by Two-Way Analysis of Variance (ANOVA) and Tukey HSD Multiple Comparison Test Analysis.