X bant mikroşerit halka yama anten tasarımı ve besleme türlerine göre performanslarının değerlendirilmesi
X band microstrip loop patch antenna design and performance evaluation according to feeding types
- Tez No: 668729
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASA EKŞİOĞLU ÖZOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez çalışmasında, x bandında çalışabilen mikroşerit halka yama anten tasarımı yapılmış ve anten koaksiyel prob, mikroşerit hat, yakınlık kuplajlı ve açıklık kuplajlı besleme yöntemleri kullanılarak beslenmiştir. Antenlerin yama boyutları ve dielektrik taban kalınlıkları sabit tutulmuş, sadece besleme yöntemleri ve besleme boyutları değiştirilmiş, böylelikle besleme yöntemlerinin anten performanslarını nasıl etkilediği gözlenmiştir. Tasarımlarda, FR – 4 ve Rogers RT – 5880 dielektrik taban malzemeleri tercih edilmiştir. Tasarlanan antenlerin bant genişlikleri 260 MHz ile 1160 MHz arasında, kazanç değerleri ise 4.6 dB ile 9.35 dB arasında değişmektedir. Anten tasarımları, elektromanyetik yapıları sonlu elemanlar yöntemi ile çözen Ansys HFSS programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, x band microstrip patch loop antenna was designed and fed by using coaxial probe, microstrip line, proximity coupled and aperture coupled methods. In order to understand, how the feding methods affects the antenna performances, the patch dimensions of antennas and dielectric base thickness were kept constant while feding methods and dimensions were changed. In these designs, FR – 4 and Rogers RT – 5880 delectric materials were used. The bandwidth of the designed anttennas was between 260 MHz and 1160 MHz and the gain was between 4.6 dB and 9.35 dB. The antenna designs were carried out by using Ansys HFSS programme which solves electromagnetic strucures by finite elements method.