Çeşitli gübrelerden bitkilere geçen radyonüklidlerin gama spektroskopi yöntemi ile incelenmesi
Investigation of radionuclides passed from various fertilizers to plants by gamma spectroscopy method
- Tez No: 668732
- Danışmanlar: PROF. DR. ELA GANİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nükleer Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Doğada birçok radyasyon kaynağı vardır. Tüm canlılar bu kaynaklardan yayınlanan radyasyonlara maruz kalırlar. Bitkilerin doğada bulunan radyonüklidleri içermesinin nedenlerinden biri kökleri vasıtasıyla bu radyonüklitleri topraktan almalarıdır. Bitkilerin daha verimli yetiştirilmesi için kullanılan ve yapılarında doğal radyoaktif elementler içeren gübreler, bitkilerdeki radyoaktivite konsantrasyonunun artmasına neden olmaktadır. Bu tez çalışmasında, İstanbul ilinin Şile ilçesinin Ağva beldesinin Büyükbucaklı köyünde çeşitli organik ve kimyasal gübreyle ekilen farklı bitki ve gübreli toprak örneği için aktivite konsantrasyonları Gama Spektroskopi Sistemi kullanılarak belirlenmiştir. Bu bölgede yaşayan insanların maruz kaldıkları yıllık etkin doz değerleri, canlıların maruz kaldığı absorblanmış ve yıllık etkin dozlar hesaplanmıştır. Topraktan bitkiye geçen 238U, 232Th, 40K ve 137Cs radyonüklidlerinin transfer faktörü hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
There are many sources of radiation in nature. All living creatures are exposed to the radiation emitted from these sources. One of the reasons why plants contain naturally occurring radionuclides is that they take these radionuclides from the soil through their roots. Fertilizers that are used to grow plants more efficiently and contain natural radioactive elements in their structures cause an increase in the concentration of radioactivity in plants. In this thesis study, activity concentrations for different plant and fertilized soil samples planted with various organic and chemical fertilizers in Büyükbucaklı village of Ağva town of Şile district in Istanbul province were determined using the Gamma Spectroscopy System. The annual effective dose values exposed by the people living in this region, the absorbed exposure of the living creatures and the annual effective doses were calculated. The transfer factor of 238U, 232Th, 40K and 137Cs radionuclides from soil to plant was calculated.