Muhammed Ali Sâbûnî'nin et-Tibyân adlı eserinin Kur'an ilimleri açısından incelenmesi
Examination of Muhammed Ali Sâbûnî's work et-Tibyân in terms of Quranic sciences
- Tez No: 668790
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İRFAN ÇAKICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Kur'ân-ı Kerîm'in doğru bir şekilde tefsir edilebilmesi için bazı kaide ve kurallar vardır. Bu kural ve kaideler zamanla sistemleşerek Kur'an ilimleri adı altında toplanmıştır. Müfessirin bilmesi gereken bu ilimler hakkında pek çok eserler telif edilmiştir. Bu eserlerden biri de Muhammed Ali Sâbûnî'nin et-Tibyân fî Ulûmi'l Kur'ân adlı eseridir. Muhammed Ali es-Sâbûnî, tefsir alanında yetkinliği ile tanınmış muasır bir alimdir. Gerek tefsirlerinde gerek telif ettiği diğer eserlerinde anlaşılır ve yalın bir üslup kullanmıştır. Fazla ayrıntıya girmeden ve okuyucuyu bıktırmadan konunun özünü vermeye çalışmıştır. Görüşleri incelendiğinde ehli sünnetin en büyük savunucularından olduğu anlaşılmaktadır. Sâbûnî, Kur'an ilimleri ile ilgili görüşlerine de et-Tibyân adlı eserinde yer vermiştir. Kur'an ilimleri ile ilgili görüşleri cumhurun görüşlerinden yanadır. Eserinde, Kur'an ilimlerinden bazılarına yer vermiştir. Özellikle klasik dönem müelliflerinin görüşlerini sentezleyerek kitabına almıştır. Buna uygun olarak, konuyla alakalı görüşlerini de açıklamıştır. Biz de çalışmamızda et-Tibyân'dan yola çıkarak konu ile ilgili klasik ve modern eserleri inceledik ve alimlerin görüşlerini zikrettik. Bu bağlamda, Sâbûnî'nin görüşlerinin konumunu ve nerde durduğunu belirlemeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
There are some rules and laws in order for the Quran to be interpreted correctly. These rules and laws were systematized in time and gathered under the name of Quranic sciences. Many works have been written about these scienses that an interpreter should know. One of these works were made by Muhammed Ali Sâbûnî was named et-Tibyân. Muhammed Ali Sâbûnî is a contemporary scholar know for his competence in the field of tafsir. Both in his commentaries and other works he authored, he used understandable and a plain style. He tries to give the essence of the subject without going into too much detail and without getting the raeder tired. When his views are examined, it is understood that he is one of the biggest advocates of circumcision. Sâbûnî also included his views on the sciences of the Quran in his work titled et-Tibyân. His views on the sciences of the Quran are in favor of the views of the Republic. He included some of the Quranic sciences in his works. He synthesized the views of the auothors of the classical period and included them in his book. Accordingly, he also explained his opinions on the subject. In our study, we examined classical and modern works on the subject based on Tibyân and we have chanted the views of scholars. In this context, we tired to determine the position of Sâbûnî's views.