ISO 9000 kalite güvence sistemleri ve gıda sektöründe ISO 9000güvencesi sistemlerinin uygulanması üzerine yapılan ampirik birçalışma
- Tez No: 668799
- Danışmanlar: PROF. DR. RASİH DEMİRCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 382
Özet
Bu doktora tezinin temel amacı; (1) toplam kalite yönetimi (TKY) şartlarına, ISO 9000 kalite yönetim sistemini uygulayanların nasıl ulaşacağını (2) yönetim bilgi sistemlerinin içine kalite yönetim sisteminin nasıl kurulacağını, (3) kalite yönetimi ile hizmet kalite performansı arasıdaki ilişkiyi bulmaya çalışmaktır. Bu doktora tezinde literatür gözden geçirilmiş ve alan çalışması metodu kullanılmıştır. Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, kalitenin tanımı ve tarihçesi incelenmiştir. ikinci bölümde, ISO 9000'i uygulayan firmaların TKY' ne ulaşması için yapması gerekenler belirlenmiştir. Üçüncü bölümde, etkin bir bilgi sisteminin nasıl kurulacağı ve bu bilgi sistemiyle birlikte kalite güvencesinin nasıl oluşturulacağı üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölümde ise araştırma konusu olan hizmet kalite performansı alanında hazırlanan anket ile, Ankara'da faaliyet gösteren hastanelerin kalite yönetimiyle hizmet· kalitesi performansı arasındaki ilişki ampirik olarak ölçülmeye çalışılmıştır. Çalışma grubu olarak, kalite yönetimiyle ilgili ve/veya kalite yönetim sistemini koordine eden 46 başhekim ve/veya başhekim yardımcısı seçilmiştir. Lx Li tarafından geliştirilen anket 6 bölümden oluşmaktadır. Fakat Lx Li tarafından geliştirilen ankete araştırmacı tarafından yeni bir bölüm ve eski bölümlerin birine bir soru eklenmiştir. 33 soruyu içeren 7 bölümlü ankette 5'Ii likert ölçeği kullanılmıştır. Ankette, rasgele örneklem ile seçilen 11 hastaneye yapılmış olan ön test güvenirlik çalışmasıyla ilgilidir. Bu güvenirlik analizinin sonucunda, alt bölümlerindeki alfa değeri 0,611 ile 0,868 arasında değişmektedir. Anketin en son şekli 31 soruyu içermektedir. Bu araştırmada tamsayımlı örnekleme metodu kullanılmıştır. Fakat çalışmanın standart sapması, varyansı ve duyarlılığı hesaplanmak istendiğinden bu çalışmada tabakalı örneklem metodu kullanılmıştır. Ki-kare testi kullanılarak her alt bölümü oluşturan soruların cevaplanma skorları hesaplanmış bu soruların --- ' - . - --· . .. . - normal dağılım gösterip göstermediğine bakılmıştır. Ki-kare testi sonuçları 4 alt bölümü oluşturan sorulara verilen cevapların normal şekilde dağıldığını fakat 3 alt bölümü oluşturan sorulara verilen cevapların normal dağılım göstermediğini ortaya koymuştur. Hastane yönetim yapısı ve hastane büyüklüğü içinde farklılıkların kontrol edilmesi için Kruskal Walles testi kullanılmıştır. Yönetim yapısına göre Kruskal Walles testi sonucunda; % 90 güvenirlikte sürekli iyileştirme için bilgi analizi ve hizmet kalitesi performansı açısından özel hastaneler kamu hastanelerinden daha iyi durumda olduğu istatistiki olarak bulunmuştur. Hastane büyüklüklerine göre Kruskal Walles testi sonucunda; örgütsel işbirliği açsından 100-199 yataklı hastanelerin 200--300 yataklı hastanelere göre ve 301-499 yataklı hastanelerin de 200-300 yataklı hastanelere göre% 88 güvenirlikte daha iyi durumda olduğu tespit edilmiştir. Sekiz hipotez testini değerlendirmek için Kategorik Regresyon testi kullanılmıştır. Anketteki hipotez test sonuçlarının genel bir değerlendirmesi yapılırsa; sağlık hizmet kalitesinin doğrudan ve pozitif olarak üst yönetimin liderliğinden, örgütsel işbirliğinden, teknoloji liderliğinden, işgücü motivasyonundan, işgücünün gelişiminden, sürekli iyileştirme için bilgi analizinden ve hastane kalite performansından etkilendiği görülür. Fakat anketteki genel ortalamalara bakılarak hastanelerin hizmet kalitesini yükseltebilmeleri için; örgütsel işbirliği, sürekli iyileştirme için bilgi analizi ve işgücü motivasyonu alanlarında kendilerini geliştirmeleri üzerinde durulabilir. Literatür sonuçları şu şekilde çok kısa olarak özetlenebilir: Her şeye rağmen ISO 9000'in TKY'ne ulaşmada ilk basamak olduğu hala yadsınamaz bir gerçektir. Yönetim bilgi sistemlerinin geliştirilmesi ve kurulması bilgi sistemi analizcileri ile kalite güvence uzmanları tarafından yapılır. Hizmet sağlık kalitesini artırabilmek için, yönetimsel karar süreçlerine katılacak koordinasyon takımları kurulmalıdır. Periyodik olarak anketler hazırlanarak çalışanlara ve hastalara uygulanmalıdır. Sağlık kalitesini değerlendirebilmek için istatistiksel kalite kontrol araçları daha fazla kullanılmalıdır. Etkin bir yönetiıı:, _ b~l_gi_~!steminin ~urulması v~ geliştirilmesinde kalite güvencesi grubuna da ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The main aim this PhD thesis is to study (1) ısa 9000 Quality Management Systehıs's (QMS) implemeantetion how to reach interms of Total Quality Management (TQM) (2) how to establish QMS into Management lnformation Systems (MiS) (3) fınd out the relationship between service quality performance and qua!ity management. The method used at dissertaion are litereatre review and field study. The thesis consisted of four chapters. At first chapter, the defination of quality and its history are taken into account. The second chapter, the necessition are stated for the firms that improvement ISO 9000 to attain at TQM. At third chapter, the problem namely how to establish efficient MiS and entegrate QMS with MiS are taken into consideration. At the fourth chapter the field study related to the service quality performance and quality management in Ankara Hospital on this subject and its finding are presented. Study group 46 head physician or assistiant head phsician who is related to or coordinate QMS. Data col!ection instrument which was devoloped by Li X, was six sub dimensions. But Questionair was added one new sub dimension and one guestion in the old sub dimension Seven subdimension qustionair which consists of 33 items, is prepared 5 likert scale. Qestionair which was pre-tested on random sampling of 11 hospitals, was related to relibality study. At the end of relability studies Croncbach'.s Alpha values for sub-scales ranged from 0,611 to 0,868. Final form of questionair include 31 items. in this research was used census study. But Studies's standart deviation, variance and sensevitiy were wanted to calculated in order that strafied sampling was used in this research. Chi-square was used test whether qustionair each sub-dimension which was calculated response skor, distrubuted normlly. The result of chi-square test demonstrate that four sub dimension were normally distrubuted but three sub dimension weren't distrubuted normally. Kruskal Walles test was used to examine differences in hospita! manegement contect and hospotial size. The result of kruskal walles test related to management contex, %90 confıdence interval private hospital and public hospital was find significiant difference in service quality performance and continous improvement. According to mean ranks, private hosital is betler than public hospital in service quality performance and continous improvement. The results of kruskal wal!es test related size, % 88 confidence interval, 100-199 with bed capasity and 200-300 with bed capasity was find significiant difference in organization cooperations. According to mean ranks, 100-199 with bed capasity was better than 200-300 with bed capasity. And % 88 confidence interval, 301-499 with bed capasity 200-300 with bed capasity was find significiant difference in organization cooperations. According to mean ranks, 301-499 with bed capasity was better than 200-300 with bed capasity. Eight hpotize test were evulated with categorik regrasyon. Results of eight hipotesis demostrate that healty service quality is directly and positevly affected by organization cooperation, workforce motivations and information analysis far continuous improvement, technology leadership, service quality performance. workforce devolopmnet and top management leadership.On the other hand, each sub-dimension was calculated mean for each item. Healty service quality was incresed in organization cooperation, workforce motivations and information anatysis far continuous improvement.The result of this literature revievı can be shortly summarized like as; MiS is devoloped and established by Qulity Assurance Group and MiS' analyzer. ISO 9000 QMS has been stili fırst basic step in the attainment ofTQM. Healthy service quality should be increased in established the coordination team who participating in management decision process. And periodically, questionnaires should be prepared far and applied to patient and hospital workforce. Then lsttical quality contrnl equipment should be used for healthy quality evaluations. And There shouid be needed QAG for developing and establishing the MiS