Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp fakültesi 6. sınıf öğrencilerinin Türkiye'deki aile hekimliği uygulaması hakkındaki görüşlerinin ve bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the opinions and knowledge level of 6th-grade students of Ankara Yildirim Beyazit University Faculty of Medicine about the family medicine practice in Turkey
- Tez No: 668810
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KESKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Giriş ve Amaç: Aile Hekimliği, kendine has çekirdek yeterlilikleri, özgün içeriği, eğitimi, araştırması ve kanıt temeli olan birinci basamak yönelimli bir klinik uzmanlık dalıdır. Birinci basamak sağlık hizmetleri, sağlık sisteminin olmazsa olmazı konumundadır. Ülkemizde 2010 yılında tüm illerde Aile Hekimliğine geçişle beraber birinci basamak sağlık hizmetlerinin büyük kısmı Aile Hekimliği uygulaması aracılığıyla verilmeye başlanmıştır. Birinci basamak sağlık hizmetlerinin kalitesinin artırılmasının en önemli yolu Aile Hekimliğinde çalışacak olan hekimlerin yeterli bilgi düzeyi ve istekle çalışmasıdır. Çalışmamızda Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi 6. sınıf öğrencilerinin Aile Hekimliği uygulaması hakkındaki bilgi düzeylerini ve kariyer planlarında Aile Hekimliğinin yerini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız kesitsel tipte bir araştırma olarak planlanmıştır. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi 6. sınıf öğrencilerine Aile Hekimliği bilgi düzeylerini ölçen ve kariyer planlarını sorgulayan 42 sorudan oluşan bir anket uygulandı. Analizlerde SPSS 23.0 paket programı kullanıldı. İki ayrı grupta numerik veriler student t testi ile analiz edildi. Çoklu numerik veri analizinde One Way Anova ile posthoc analizlerde Tukey testi kullanıldı. Ayrıca bağımsız iki kategorik verinin karşılaştırılmasında ki-kare testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objectives: Family Medicine is an evidence- based specialty branch of medicine that requires core competence, special training and a research system. It usually focuses on primary health care. Primary health care has a critical role in healthcare system. Most of the primary health services have been provided by family physicians all over our country since 2010, with the changeover to the family physician-based health system. The best way to increase the quality of primary health service is to improve the education quality and motivation of the physicians. In our study, we aimed to search the knowledge level about family physician practice of 6th-year students-intern doctors- in Ankara Yıldırım Beyazıt University Faculty of Medicine and find out the importance of family physician practice in their career plans. Materials and Methods: Our study is planned as a cross-sectional study .The sample of the study is residents working in Family Medicine Clinics in Ankara Province. A questionnaire that has 42 questions that measure their knowledge level about the family physician system and question their career plans administrated to the participants. Data were analyzed via SPSS 23.0 program. Numeric data were analyzed as two separate groups with the student t-test. Multiple numeric data was analyzed with One Way Anova.