Nübüvvet, Kur'an-ı Kerim'de nübüvvete dair kavramlar ve peygamberlerin beşeri yönü
Nubuvvet, concepts of nubuvvet in the Qur'an and the human aspects of the prophets
- Tez No: 668817
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FURAT AKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam ve Mezhepler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu araştırma, İslam inanç esaslarının temel ilkelerinden biri olan nübüvveti konu etmektedir. İslam inanç sisteminde, nübüvvet vahyin ilk muhatabını ve hayata yansıyan yüzünü temsil eder. Elçiler, Allah tarafından seçilmiş ve görevlendirilmiş beşer şahsiyetlerdir. İslam âlimleri, nübüvvet hakkında farklı yorumlarda ve değer-lendirmelerde bulunmuşlardır. Kur'an-ı Kerim'de nübüvvete dair çok sayıda kavram geçmektedir. Bu kavramlar nübüvvette elçilerin sorumluluk, görev ve niteliklerini ifade etmektedir. Kur'an-ı Kerim, elçilerin beşerî özelliklerine özel vurgu yapmıştır. Bu bağlamda Kur'an, elçilerin farklı beşerî özelliklerine yer vermiştir. Elçilerin insan-lar içinden seçilmesi ve insanlara gönderilmesi vahyin anlaşılması ve hayata geçirilme-si açısından önemlidir. Bu yönleri ile elçiler insanlar için model şahsiyetlerdir.
Özet (Çeviri)
This research focuses on prophethood, one of the basic principles of Islamic belief. In the Islamic belief system, prophethood represents the first addressee of the revelation and its face reflected in life. Messengers are human figures chosen and assigned by God of the institution of prophethood. Islamic scholars have made different com-ments and evaluations about prophethood. There are many concepts about prophet-hood in the Quran. These concepts express the responsibilities, duties and qualities of the institution of prophethood and messengers. The Quran emphasizes the human characteristics of the messengers. In this context, the Qur'an includes different hu-man characteristics of the messengers. It is important that the messengers are chosen from among people and sent to people in terms of understanding the revelation and making it come to life. With these aspects, messengers are model figures for people.