An adaptive large neighbourhood search algorithm for type-II assembly line balancing problems
Tip-II montaj hattı dengeleme problemleri için bir adaptif büyük komşuluk arama algoritması
  1. Tez No: 668854
  2. Yazar: HÜSEYİN ALİ SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENER AKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Her geçen gün artan rekabet koşullarının ve müşteri odaklı üretim stratejilerinin arttırdığı üretim maliyetlerini azaltmak ihtiyacı, üretim aşamalarının, özellikle montaj hatlarının bu doğrultuda yeniden tasarlanması gerekliliğini ortaya çıkarmaktadır. Bu ihtiyaca cevaben mevcut bir montaj hattının yeniden tasarlanmasında kullanılan tip-II montaj hattı dengeleme problemi ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmada basit tip-II montaj hattı dengeleme problemi (BMHDP-II) ile bu problemin operasyonlar arasında sıra bağımlı hazırlık sürelerinin göz önüne alınarak zenginleştirildiği versiyonu (BMHDPs-II) için bir adaptif büyük komşuluk arama (ABKA) algoritması önerilmektedir. Büyük komşuluk arama (BKA) algoritmasının etkinliği araç rotalama ve çizelgeleme problemleri üzerinde ilgili yazında yapılan çalışmalar ile ortaya konmuştur. Araç rotalama problemleri belirli sayıdaki rotalar ile belirli sayıdaki müşteriler arasındaki optimum eşleşmeyi ve toplam kat edilen mesafeyi minimum yapacak müşteri ziyaret sıralamalarını bulmayı amaçlarken, BMHDP-II belirli sayıdaki montaj operasyonlarının belirli sayıdaki istasyonlara çevrim zamanını minimum yapan atamasını bulmayı amaçlamaktadır. BMHDPs-II ise montaj operasyonlarının istasyonlara atanması yanında sıra bağımlı hazırlık süreleri nedeniyle her bir istasyondaki iş yükünü en azlayacak operasyon yürütme sıralamalarını bulmayı amaçlamaktadır. Araç rotalama problemi ile BMHDP-II ve BMHDPs-II arasındaki bu yapısal benzerlik BKA'nın bu her iki problem içinde etkin bir çözüm yöntemi olma potansiyelini ortaya çıkarmaktadır. Bu doğrultuda BMHDP-II ve BMHDPs-II için bir ABKA algoritması geliştirilmiş ve performansı test edilmiştir. Elde edilen sonuçlar önerilen ABKA algoritmasının BMHDP-II ve BMHDPs-II için tatmin edici performansını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The need for reducing the production costs that are increasing with competition conditions and customer-oriented production strategies reveals the necessity of redesigning the production phase, especially the assembly lines in this direction. In response to this need, type-II assembly line balancing problem which is used for redesigning an existing assembly line arises. In this study, an adaptive large neighborhood search (ALNS) algorithm is proposed for the type-II simple assembly line balancing problem (SALBP-II) and the version where this problem is enriched by considering the sequence-dependent setup times between operations (SALBPs-II). The effectiveness of the large neighborhood search (LNS) algorithm has been shown by studies on vehicle routing and scheduling problems. Vehicle routing problems aim to find the customer visit rankings that will make the minimum distance traveled as well as to find the optimum matching between a certain number of routes and a certain number of customers, while the SALBP-II aims to determine the assignment of a certain number of assembly tasks to a certain number of stations, which minimizes the cycle time. SALBPs-II aims to determine the task performing sequences that will minimize the workload at each station due to the sequence dependent setup times in addition to assign the assembly operations to the stations. This structural similarity between the vehicle routing problem and the SALBP-II and SALBPs-II reveals the potential of LNS to be an effective algorithm on both of these problems. In this respect, an ALNS algorithm for SALBP-II and SALBPs-II was developed and its performance was tested. The results show the performance of the proposed ALNS algorithm for SALBP-II and SALBPs-II is satisfactory.