Siyasal söylemde 'mülteci krizi': İtalya, Macaristan, Türkiye
'Refugee crisis' in political discourse: Italy, Hungary, Turkey
  1. Tez No: 668861
  2. Yazar: MERVE HAZER YİĞİT UYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL ÇAKIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 418
Özet
Bu tez, siyasal söylem ile mültecilere/göçmenlere yaklaşımların siyasi partiler tarafından zamanla nasıl oluşturuldukları üzerine karşılaştırmalı bir araştırma sorusuna odaklanmaktadır. Mülteci Krizi vakası, ayaklanmaların başlamasından bu yana uzun bir geçmişi olan, seçilen ülkelerdeki mültecilere yönelik yaklaşımı anlamak için kapsamlı ve tutarlı bir veri sunmaktadır. Mevcut akademik literatürde, göç konusu üzerine İtalya, Macaristan ve Türkiye'nin ilgili analizine ilişkin karşılaştırmalı bir değerlendirme çalışma konusunda bir açık söz konusudur. Araştırma bağlamında analiz birimi, seçilen ülkelerin siyasi partilerinin genel seçim manifestolarıdır. Vaka olarak seçilen ülkelerde, mülteci krizi öncesi ve sonrasında genel seçim manifestolarında (2006-2018) göç konusu üzerine inşa edilmiş algıyı ortaya çıkarmak üzerine içerik analizi ile çözümleme ve karşılaştırma yapılmıştır. Seçim manifestolarının göç /göçmen /mülteci /sığınmacı söylemleri politik tutumlarla ilişkilendirilmiştir. Göç konusunun hayali mülteciler algısına dönüşümü incelenmiştir. Bu bağlamda, seçim manifestolarında popülizm, mülteciler ve mülteci krizi, güvenlikleştirme, zenofobi / İslamofobi, Avrupa şüpheciliği kategorileri ile ilgili içerik, söz konusu ülkelerin ve partilerin göçe ilişkin yaklaşımlarını ve algılarını açıklamak için karma yöntemler kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on a comparative research question on how political discourse and approaches to refugees/immigrants are constituted by political parties over time. The Refugee Crisis case, which has a long history since the onset of the riots, provides comprehensive and consistent data to understand the approach to refugees in the selected countries. There is a gap in the relevant academic literature on comparative analysis of Italy, Hungary and Turkey concerning the migration issue. The unit of analysis in the context of the research are the general election manifestos of the political parties of the selected countries. The content analysis method was used to analyze and compare the migration issue in the general election manifestos (2006-2018) before and after the refugee crisis in the case countries in order to reveal the constructed perception. The migration / immigrant / refugee / asylum discourses of the general election manifestos were associated with political attitudes. The transformation of the issue of migration into the perception of imagined refugees has been studied. In this context, content related to the categories of populism, refugees and refugee crisis, securitization, xenophobia / Islamophobia, Euroskepticism in the election manifestos was analyzed using mixed methods to explain the attitudes and perceptions of these countries and parties regarding migration.