The impact of fx position on systematic risk: Empirical evidence from Turkey
Yabancı para pozisyonunun sistematik risk üzerindeki etkisi: Türkiye üzerine ampirik bir çalışma
  1. Tez No: 668862
  2. Yazar: MEHMET AKİF MOROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JALE ORAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Gelişmekte olan ülkelerde faaliyet gösteren şirketler genellikle yabancı para cinsinden borçlanmakta ve bu durum bu şirketleri kur dalgalanmalarına karşı savunmasız hale getirmektedir. Yerel para birimlerinin önemli oranda değer kaybettiği durumlarda, söz konusu şirketlerin hisse senedi fiyatları ve beta katsayıları dramatik şekilde etkilenebilmekte, hatta borçlarını ödeyememe riski ile karşı karşıya kalabilmektedirler. Bu tezin ana amacı beta katsayısı ve şirketlerin yabancı para pozisyonu arasındaki ilişkiyi analiz etmektir. Sistematik risk ile yabancı para pozisyonu arasındaki ilişkiyi analiz etmek için, panel dataya dayalı bir regresyon çalışması yapılmıştır. Çalışmada Borsa İstanbul'da faaliyet gösteren 175 şirketin 2010-2019 dönemi verileri kullanılmıştır. Yabancı para pozisyonu değişkenine ek olarak, faaliyet kaldıracı, finansal kaldıraç, cari oran, kısa vadeli borç rasyosu, kur volatilitesi ve yabancı para pozisyonu-kur volatilitesine ilişkin bir etkileşim terimi de bağımsız değişken olarak dahil edilmiştir. Analiz sonuçları, FX Volatilitesi-yabancı para pozisyonu arasındaki etkileşim terimi ile sistematik risk arasında anlamlı bir ilişki olduğuna işaret etmektedir. Etkileşim terimi ile sistematik risk arasında, beklentilere paralel şekilde negatif bir ilişki bulunmaktadır. Kurda ortaya çıkan dalgalanmalar, yüksek miktarda yabancı para açık pozisyonu bulunan şirketlerin BİST 100 endeksine oranla daha yüksek oranda fiyat değişimleri sergilemesine sebep olmaktadır. Başka bir deyişle, yabancı para fazla pozisyonu olan şirketlerde kur salınımlarının şirket finansallarında yaratacağı kur farkı karı (/zararı) etkisi, kur artışının (/düşüşünün) hisse fiyatı üzerindeki etkisini kısmen de olsa bertaraf edeceğinden, artı net döviz pozisyonu olan şirketlerin hisse fiyatları BİST 100 endeksine oranla daha düşük oranda değişimler sergileme eğilimindedir. Kur volatilitesi ile sistematik risk arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Emerging market companies usually borrow foreign currency (FX) denominated loans, which make them vulnarable to exchange rate volatilities. These companies may face significant fluctuations on their profitability and even encounter default risk, which cause dramatic change in their share price and impact beta coefficient. The main goal of this thesis is to analyze the relationship between the beta coefficient and the foreign currency position of the companies. In order to analyze the relationship between the systematic risk and the FX position of the companies, a regression analysis with panel data is constructed, based on 2010-2019 data of 175 firms listed in Borsa İstanbul. In addition to FX Position, this study includes also degree of operating leverage, degree of financial leverage, current ratio, short term debt ratio, FX volatility and an interaction term between FX Position and FX Volatility as explanatory variables. The empirical results show that interaction term between the FX Volatility and FX position is a significant indicator of systematic risk. The interaction term (FXP_FXVol) has a negative direct impact on systematic risk, as predicted. Fluctuations in the exchange rate cause companies with high FX short position to have higher price changes than the main stock market index, and share prices of companies with FX long positions tend to have less dramatic changes than the market, as their potential FX gain (/loss) will partially offset the exchange rate movement's negative (/positive) impact on the stock. FX volatility have a significant positive effect on the systematic risk, as predicted.