Uluslararası ticaret ve küresel finansal piyasalar ilişkisindeki önemi ile bilinen Hollanda Doğu Hindistan şirketi
Dutch East India Company which is known for its importance on the relationship between international trade and global financal markets
- Tez No: 668923
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLEN ELMAS ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Günümüz dünyasındaki siyasi ve ekonomik temeller İkinci Dünya Savaşı sonrasında atılmıştır. İkinci Dünya Savaşı ise Birinci Dünya Savaşı'nın devamı niteliğindedir ve bu savaşların kökeni ise coğrafi keşifler dönemine dayanmaktadır. Günümüzdekilere benzer büyük şirketlerin ilk ortaya çıkışı da coğrafi keşifler döneminde olmuştur. Bu dönemde keşfedilen yeni ticaret yolları ile uluslararası ticaretin etki alanı ve konsepti yepyeni bir hal almaya başlamıştır. Bu yıllarda uluslararası ticarette öne çıkan ülkelerin başında ise Hollanda gelmektedir. Hollanda bu süreçte uluslararası ticaret ve finansal piyasalarla ilgili pek çok konunun temellerini atmıştır ve dönemin tüm diğer büyük ülkeleri ilerleyen yıllarda Hollanda'daki faaliyetleri model olarak almıştır. Dolayısıyla günümüzde uluslararası ticaret ve finansal piyasalarla ilgili olarak yapılan faaliyetlerin önemli bir kısmının temelleri, coğrafi keşiflerle başlayan süreçte Hollanda'da yapılan faaliyetlere dayanmaktadır. Hollanda'da bu yıllarda hükümet desteğiyle monopol haline gelen ve tüm bu faaliyetleri tekel olarak yapan şirket ise Hollanda Doğu Hindistan Şirketi olmuştur. Tez çalışmasında bu şirketin faaliyetlerinin uluslararası ticarete ve küresel finansal piyasalara getirdiği yenilikler incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
The political and economic foundations of today's world was laid after the Second World War. The Second World War was a continuation of the First World War and the roots of these wars was in the age of discovery. The emergence of the multinational corporations also happened during the age of discovery. With the founding of new trade routes, the impact and the concept of international trade started to evolve. Netherlands was one of the top countries that stood out during those times. Netherlands pioneered many subjects about international trade and finance and all the other major countries of the time modeled their activities after Netherlands. Because of this, the foundations of many activities that are being done today in the fields of international trade and financial markets, are laid in the activities that the Netherlands did after the age of discovery. The dutch company that became a monopoly with support of the government and did all these activities as a monopoly was the Dutch East India Company. In this thesis, the pioneering activities of this company about international trade and financial markets are researched.