ZnSe /grafen ince filmlerin optik özellikleri
Optical properties of ZnSe /graphene thin films
  1. Tez No: 668963
  2. Yazar: HASAN ÖZKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN KAYAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektro-Optik Sistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tez çalışmasında, kimyasal buhar biriktirme yöntemi ile üretilen grafen ince film, ZnSe optik malzemesi üzerine transfer edilmiştir. ZnSe/Grafen ince film yapısal ve optik olarak karakterize edilmiştir. Doğrusal olmayan optik özelliklerin incelenmesi için z-tarama deney düzeneği oluşturulmuştur. Grafen tek atom katman kalınlığında, esnek ve karbon atomlarının altıgen şeklinde dizilimi ile oluşmuştur. Ayrıca fiziksel, elektriksel ve optik olarak üstün özelliklere sahip iki boyutlu malzemedir. ZnSe ise IR bölgesinde kullanıma uygun, termal şoklara karşı dirençli, soğurma kaynaklı kayıpları düşük olmasından kaynaklı termal görüntülemede tercih edilen optik bir malzemedir. Özellikleri yönünden bu iki malzemenin birlikte nasıl davranışları sergileyeceği incelenmiştir. ZnSe ve ZnSe/Grafen'in yapısal ve optik olarak SEM, AKM, Raman, Elipsometre ve z-tarama deneyi ile karakterize edilmiştir. Üretilen grafen malzemesinin çok katmanlı olduğu gözlenmiştir. ZnSe altlık üzerine grafen transfer edildikten sonra ZnSe/Gr altlıkta doğrusal olmayan optik özellikler Lazerin düşük değerlerinde gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, graphene thin film growth by chemical vapor deposition method was transferred onto ZnSe optical material. ZnSe / Graphene has been characterized structurally and optically. A z-scan experiment setup has been created to examine nonlinear optical properties. Graphene is a one-atom layer thick, flexible, two-dimensional material formed by the hexagonal arrangement of carbon atoms, and has superior physical, electrical and optical properties. ZnSe is an optical material suitable for use in the IR region, resistant to thermal shocks, and preferred in thermal imaging due to its low absorption losses. In terms of their properties, how these two materials behave together was examined. ZnSe and ZnSe/Graphene have been structurally and optically characterized by SEM, AFM, Raman, Ellipsometer and z-scan tests. It has been observed that the graphene material produced is multi-layer. After transferring graphene onto ZnSe substrate, nonlinear optical properties were not observed at low lazer power in ZnSe/Gr substrate.