Using activity theory to understand teachers' academic writing identity and EAP practice
Öğretmenlerin akademik yazım kimliğini ve akademik İngilizce uygulamalarını Kültürel-Tarihsel Aktivite Teorisi aracılığıyla anlamdırma
  1. Tez No: 668973
  2. Yazar: SIMON MUMFORD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN DİKİLİTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu araştırma, öğretmenlerin akademik yazım kimliğini irdelemektedir. Öğretmen kimliği ve öğretmen yazım kimliği alanlarındaki çalışmalarda son zamanlarda artış olmasına karşın, öğretmen akademik yazım alanında çok az çalışma olduğu görülmektedir. Bu vaka çalışması, kültürel-tarihsel aktivite teorisini (CHAT) kullanarak dört öğretmenin akademik yazım ve yazım kimliklerini incelemektedir. Dört katılımcının her biri ile yapılan üç mülakat ve üç ders gözlemi bu nitel çalışmanın verilerini oluşturmaktadır. Tematik analiz sonucunda katılımcıların hiç birinin köklü akademik yazım kimliğine sahip olmadığı ve bu bağlamda oldukça basmakalıp ve sıradan akademik yazım görüşüne sahip oldukları ortaya çıkmıştır. Gerçekleştirilen analizde öğretmenlerin akademik yazım kimliklerinin dört kavram üzerine kurulu olduğu tespit edilmiştir: yazım öğretiminin otoriter doğası, dilin doğru kullanılmasına odaklanma, akademik yazıma dair genel bir bakış açısı ve metin yapısına ağırlık verme. Dört katılımcı akademik yazım konusunda büyük oranda ortak kavramlara sahip olsalar da öğretim yaklaşımları ve mesleki gelişim aracılığıyla akademik yazım öğretmeni olabilme potansiyelleri açısından aralarında farklılıklar olduğu saptanmıştır. İkinci bir dil öğrenme ve öğretme geçmişinsahip, her ne kadar sınırlı olsa da akademik yazım deneyimi olan ve lisansüstü eğitim derecesi bulunan bir katılımcının, bu deneyime sahip olmayan öğretmenlere kıyasla akademik yazım kimliğini geliştirme konusunda daha yüksek bir potansiyele sahip olduğu ortaya çıkmıştır. Akademik yazım öğretmen kimliğini geliştirmeye dair çıkarımlar ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This research focuses on the specific identities of teachers of academic writing. Although recent research has expanded in the direction of teacher identity and writing teacher identity, there seems little attention to academic writing teacher identity. Using CHAT as the theoretical background, this case study examines the identities of four teachers' of academic writing, and particularly, their writing identity. The data in this qualitative study were three interviews and three lesson observations for each of the four participants. The thematic analysis revealed that none of the participants had well-established academic writing identities, and this resulted in rather conservative and normative views of academic writing. In the analysis, the teachers' academic writing identities were found to be based on four conceptions: the authoritarian nature of writing teaching, a language accuracy focus, a generalized view of academic writing, and a strong focus on text structure Although the four participants largely shared the same conceptions of academic writing, there were found to be differences in their approach to teaching, and their potential for developing their academic writing teacher through professional development. One participant with a background in L2 learning and teaching, a post-graduate degree and some, although limited, experience of academic writing, was found to have greater potential for developing her identity as an academic writing teacher than teachers without this experience. Implications for development of academic writing teacher identity development are discussed.