Mısır bitkisinde, yabancı otla mücadele yöntemlerinin verim ve kalite üzerine etkileri
The effects of weed control methods on yield and quality for maize plant
- Tez No: 668981
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
2019 yılında Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi uygulama arazisinde mısır bitkisinde, yabancı otla mücadele yöntemlerinin verim ve kalite üzerine etkilerinin belirlenmesi amacıyla yürütülen çalışma, tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Araştırmada FAO 700 olum grubundan 130 günlük RX 9292 tek melez atdisi mısır, orta erkenci SF 08/03 oturak Fasulye tohumu kullanılmıştır. Yabancı otla mücadele yöntemi olarak, çapalama, mısır fasülye karışık ekimi, çıkış öncesi 330 g/l pendimethalin uygulaması, çıkış öncesi %47.5 linuron uygulaması, çıkış sonrası 75 g/lt mesotrione + 30 g/lt nicosülfüron uygulaması, çıkış sonrası %40 nicosülfüron uygulaması, çıkış öncesi 330 g/lt pendimethalin ve çıkış sonrası 75 g/lt mesotrione + 30 g/lt nicosülfüron uygulaması, çıkış öncesi %47.5 linuron ve çıkış sonrası %40 nicosülfüron uygulaması faktörleri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The study with the aim to determine the effects of weed control methods on yield and quality was conducted with randomized bocks design with 3 replications on the maize plant at Ordu University Agriculture Faculty application area in 2019. 130 daily RX 9292 hybrid dent corn from FAO 700 growing group, middle early growing SF 08/03 shorter bean seed were used in the research. . Factors, which weeding, mixed planting maize and bean, applying 330 g/l pendimethalin before rising, applying %47.5 linuron before rising, applying 75 g/lt mesotrine + 30 g/lt nicosülfüron after rising, applying % 40 nicosülfüron after rising, 330 g/lt before rising and applying 75 g/lt mesotrine + 30 g/lt nicosülfüron after rising, applying %47.5 linuron before rising and applying %40 nicosülfüron after rising, were considered as a method of weed control.