Toplumsal ve politik tarihimizde Gediz
- Tez No: 159054
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAMAZAN KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
117 ÖZET Kütahya ilinin güneyinde yer alan Gediz ilçesi, Ege Bölgesi'nin İç batı Anadolu bölümünde bulunur. Tarihi kaynaklarda şehrin adı Kadi, Kadoi, Kadonhon, Gedenos ve Gedüs olarak geçmektedir. Şifalı sulara sahip kaplıcalarıyla ve çam ormanlarıyla örtülü doğal güzellikleriyle tarihi 7000 yıl öncelerine kadar uzanmaktadır. M.Ö. Frigler tarafından kurulduğu kabul edilmektedir. Eti, Lidya, Pers, Roma ve Bizans medeniyetlerine vatan olmuş, bu dönemde piskoposluk merkezi haline gelmiştir. Sultan li. Murat zamanında, Germiyanoğlu Umur Bey tarafından Türk topraklarına katılmıştır. Türkler az da olsa Helen, Roma ve Bizans etkileri taşıyan şehirleri, birer Türk şehri haline getirmişlerdir. Milli Mücadele günlerinde Yunan işgali ile zorlu günler yaşayan kent, Çerkez Ethem'in ihanetiyle içte de sarsıntılar geçirmiştir. Kurtuluş Savaşı'nın en şiddetli çarpışmalarının yaşandığı bölge olması açısından tarihteki jeo- stratejik önemi büyüktür. Önceleri voyvodalıkla yönetilen şehir, 1851 yılında Kütahya'nın kazası, 8 Ekim 1923'te de Kütahya'nın ilçesi olmuştur. Cumhuriyet döneminde Gediz, sel baskını, yangın ve deprem gibi bir takım doğal felaketlere maruz kalmıştır. 1970 yılında meydana gelen şiddetli deprem sonrasında şehrin yerinin değiştirilmesine karar verilmiş ve kent 7 km. uzaklıktaki Karılar Pazarı mevkiine taşınmıştır. Bu yıllarda şehrin geliştirilmesi çalışmaları yapılmış, ilk defa belediyeye ait kurumlar oluşturulmaya başlanmıştır. Fabrikaların kurulması ile şehirde sosyal ve ekonomik büyümeler başlamıştır.
Özet (Çeviri)
18 ABSTRACT Gediz, which is situated in the south of Kütahya, is in the middle west part Anatolia of the Aegean Region. İn the historical resources, the name of the city is mentioned as Kadi, Kadoi, Kadonhon, Gedenos and Gedüs. The city dates back to 7000 years or so before with its thermal springs which have health-giving water and with its natural beauties such as its forests of pine trees, It is accepted that the city is established by Phrygias before christ. It was a cradle for the civilizations like Hittite, Lidya, Persion, Rome and Byzantium and it became the center of episcopacy at the time of Byzantium Empire. It was conquered by Turks in the leadership of Umur Bey at the time of Sultan Murat II. Turkish people the Turkish turned the cities which has even little influencesof Hellene, Rome and Byzantine into Turkish cities. The city Gediz, which had really hard days under Greek invasion in the war of indefendence was also struck inside by Çerkeş Ethem revolt. It has great geostrategical significance in history in terms of it's being the territory where the most bloody battles took place in the war of independence. Ruled by a vaivode before, the city became the subdistrict of Kütahya in the year of 1851 and the administrative district of it on 8 October in 1923. Gediz experienced some natural disasters like earthquakes, floods and fires in the period of Turkish Republic. After the big earthquake which had taken place in 1970, the decision to change the place of the city was taken and it was transmitted to Karılar Pazarı which was 7 km. away. In those years, effords were made to develop Gediz and at the first time, institutes that belonged to the minicipality were started to be established. With the help of the new faktories, there began social and economical developments.