Afrika'da zayıf devletlerin ortaya çıkışı: Sömürgeci mirasın etkisindeki egemenlik ve devleti yeniden düşünmek
The emergence of weak states in Africa: Rethinking the sovereignty and the state under the influence of the colonial legacy
  1. Tez No: 669029
  2. Yazar: CEM YARADILMIŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Political Science, History, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu tez çalışmasında, Afrika devletlerinin sömürgeleştirilmesi, sömürgecilik sonrasında egemenliklerini elde edişleri ve zayıf devlet yapıları konu edinilmiştir. Bu çalışmada sömürgeciliğin, Afrika kıtasında egemenliğin bir problematik içerisinde oluşmasına ve devlet inşa sürecine etkisine odaklanılmıştır. Sömürge dönemi bitip sömürgecilik sonrası dönem başladığında ne tür süreçlerden geçtiklerinin ve bu durumdan dolayı zayıf devlet yapılarının oluşup oluşmadığının araştırılması amaçlanmıştır. Araştırma Afrika kıtasıyla ile sınırlandırılmıştır. Faydalanılan yerli ve yabancı kaynakların bu araştırmayı belirlenen sınırlılıklar çerçevesinde açıklayacak düzeyde olduğu varsayılmıştır. Çalışmada literatür taraması yoluyla veri toplama işlemi gerçekleştirilmiştir. Verilerin analiz edilmesinde nitel araştırma yöntemi benimsenmiştir. Bu doğrultuda tarihsel araştırma metodu kullanılmış ve elde edilen bulgular betimsel analiz yöntemiyle tanımlanmış ve değerlendirilmiştir. Bağımlı değişken egemenlik ve zayıf devlet oluşumu olurken bağımsız değişken ise sömürgeci miras olarak belirlenmiştir. Araştırmalar neticesinde, sömürgeci mirasın Afrika'da egemenlik ve ulus-devletin farklı biçimde oluşmasına neden olduğuna ulaşılmıştır. Sömürgeci miras Afrika kıtasında egemenliği olumsuz etkilerken, ulus-devletlerden ziyade devlet-ulusların oluşmasına kapı aralamıştır. Bunun bir sonucu olarak da Afrika kıtasında zayıf devlet yapıları ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, colonization of African states, their gaining independence in the post-colonization period and their weak state structures were addressed. The focus of the study was placed on the effect of colonization on the creation of sovereignty within a problematic and process of state-building. It was aimed to investigate what processes they went through when the colonization period ended and the post-colonization period started and whether their weak state structure was a product of this process. This study was limited to the African continent. It was presumed that the domestic and foreign resources benefited from were at a level that would account for the research within the framework of the determined limitations. Data were collected through the literature survey method. In the analysis of the data, a qualitative research method was adopted. Accordingly, the historical research method was employed, and the findings obtained were described and evaluated through the descriptive analysis method. While the dependent variables were sovereignty and weak state structure, the independent variable was determined as the colonial legacy. As a result of the study, it was concluded that colonial legacy led to the formation of sovereignty and nation-state in a different way. While the colonial legacy negatively affected sovereignty on the African continent, it paved the way for the creation of state-nations rather than nation-states. As a result of this, weak state structures emerged on the African continent.