Avrupa'daki bölgeli devletlerin karşılaştırılması
Comparison of regional states in Europe
  1. Tez No: 669059
  2. Yazar: AHMET BÜNYAMİN GÜNER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OKTAY ALKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bilinen tarih boyunca belli amaç, istek ve ortak fayda neticesinde bir araya gelerek oluşturulan toplum yapısı kendini yönetmek adına bir yapı geliştirmiş ve bazı haklarını üst yapıya devrederek yönetilme noktasına evirilmiştir. Bu noktada çeşitli teoriler gelişmiş ve süreç sonunda devlet yapısı ortaya çıkmıştır. Devletin yöneten ve yönetilen etkileşiminde siyasi bir teşkilatlanma olarak örgütlenmesi neticesinde Dünya'nın çeşitli ülkelerinde farklı siyasi yapılanmalar olduğu gibi yerel anlamda idari yapılanmalarda farklılık göstermektedir. Genel anlamıyla devletler konfederal, federal, üniter ve son zamanlarda karşılaşılan üniter yapılanmanın alt başlığı olarak kabul gören bölgeli devlet modelleriyle isimlendirilmiştir. Bu tez çalışmasında devletin ortaya çıkışı hakkında tarihsel gelişimi, devletin genel olarak kabul edilen temel unsurları ve devlet şekilleri ele alınarak“Avrupa'daki Bölgeli Devletler”incelenmektedir. Devlet tanım ve ortaya çıkış indeksi modern devlet öncesi ve sonrası olarak ikiye ayrılır. Devletlerin halk bakımından bugün en bariz özelliği her alana nüfus etmesidir. Bu yayılma devletin şekillenmesinde, varlığının devamında, hangi ideolojiyi benimsemesiyle doğru orantılıdır. Devlet organik yapı içerisinde gelişimini daim kılması, vasıflarını koruması bakımından güç, kudret kullanması ve hizmetlerin doğru oranda işlemesi teşkilatlanmayı gerektirir. Devletin teşkilatlanması çeşitli yol, yöntem ve unsurlara göre farklı devlet şekillerini oluşturmuştur. Devlet şekilleri gerek tek elde toplanma, gerek bir ailenin elinde toplanması veya diğer şekillere göre doğrudan ve direkt milletin temsil edildiği ve halkın temsilcilerinin parlamento ile halkın istekleri doğrultusunda karar alan üniter sistem şeklinin içinde yer alan ve birkaç özelliğiyle ayrılan bölgeli devlet şeklidir. Çalışmanın amacı, günümüzde ortaya çıkan yeni bir yönetim modelinin inceleyerek bireylerin daha fazla özgür ve yönetime katılma adına devletlerin uygulamalarından yola çıkılmıştır. Devletlerin bu minvalde benimsediği yöntemler neleri içermektedir sorusuna karşılaştırmalı olarak bakılmıştır. Çalışmada niçin, nasıl, ne şekilde sorularına cevap aranmaya çalışılarak metin analizi, örnek olay incelemesi, tarihsel araştırma ve karşılaştırma yöntemi benimsenmiştir. Çalışmada bireylerin yaşadıkları devletlerde yönetim adına daha fazla söz hakkı elde etmek istemi veya devletlerin devamlılıklarını koruma adına mevcut iki devlet modelinden ayrı üniter devletin alt kısmında yer alan bölgeli devlet modelini her devletin kendine özel şekillerde modellemeler ile model oluşturabilmişler midir? Sorusuna karşılaştırmalı olarak bakılmaktadır. Avrupa'da bulunan Birleşik Krallık, İspanya, İtalya, Portekiz ve Finlandiya devletlerini ele alıp bölgeli devlet yapısı neden ve nasıl uygulanmaktadır sorularıyla anlatımlar yaptıktan sonra bu devlet modelinin diğer devlet modellerinden farklılıkları ve benzerlikleri açıklanmaktadır. Çalışmada bölgeli devlet modelinin üniter devletin alt kısmında yer alan bir model olduğunu ve yeni bir devlet modeli olmadığı vurgulanmaktadır. Bu model 19. Yüzyılda kartelleşme etkisiyle zayıflayan devletler nedeniyle topraklarını ve ekonomisini koruma adına üniter devlet şeklinin revize edilmesiyle ortaya çıkmaktadır. Bölgeli devlet modeli daha fazla adem-i merkezileşme ile bireylerin yönetime katılması ve kendini yönetmede daha fazla etkin rol oynaması hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Throughout the known history, the social structure created by coming together as a result of a certain purpose, desire and common benefit has developed a structure in order to govern itself and has evolved to the point of administration by transferring some of it's rights to the superstruture.At this point, various theories developed and the state structure emerged at the end of the process. As a result of being organized as a political organization in the interaction of the state governing and managed, there are different political structures in various countries of the world, as well as local administrative structures. States in general terms are named with Konfederal, Federal and Unitary and Regional State model that is accepted as asubtitles of the unitary state model that has been encountered recently. In this thesis, we examine the historical development of the emergence of the state, the generally accepted basic elements of the state and the state forms, which is our main subject“Regional States in Europe”. State definition and emergence index is divided into two as before and after the modern state. The most obvious feature of the states in terms of the people today is that they penetrate every area. This spreading is directly proportional to which ideology the state adopts in the shaping of the state, in the continuation of its existence. The state requires organization in order to perpetuate its devvelopment within the organic structure, to use power and power in terms of preserving its qualifications, and fort he services to function at the right rate. The organization of the state has formed different forms of state according to various ways, methods and elements. State forms are a form of regional state that is included in the form of a unitart system ehere the nation is represented directly and directly according to other forms, whether it isgathered in a single hand, gathered in the hands of a family, and the representatives of the people make decisions in line with the parliament and the people's wishes. The aim of the study is to examine a new management model that has emerged today, and the practices of the states in order to have more freedom for individuals and to participate in the administration. The question of what includes the methods adopted by states in thid manner is analyzed comparatively. In the study, by trying to find answers to why, how and how questions, text analysis, case study, histirical research and comparison method was adopted. In the study, have they been able to create a model by modeling the regional state model located at the lower part of the unitary state, which is separate from the existing two state models, in order to have more voice in the name of the government in the states where they live, or to protect the continuity of the states? The question is considered comparatively. After discussing states of the United Kingdom, Spain, Italy, Portugal and Finland in Europe and explaining why and how the regional state structure is implemented, the differences and similarities of this state model from other state models are explained. In the study, it is emphasized that the regional state model is a model located in the lower part of the unitary state and it is not a new state model. This model emerges with the revision of the unitary state form in order to protect their land and economy due to the states weakened by the effect of cartelization the 19th century. The regional state model aims at more decentralization and participation of individuals in goverment and playing a more active role in self-goverment.