Turkey's Israel policy in the post-Cold War period: The struggle of identity over realpolitik
Türkiye'nin Soğuk Savaş sonrası İsrail politikası: Kimliğin realpolitikle mücadelesi
- Tez No: 669077
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜN KUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 327
Özet
Bu çalışma Türkiye'nin Soğuk Savaş sonrası İsrail politikasını neo-klasik realist perspektiften incelemektedir. Buna göre, Türkiye'nin İsrail ile ilişkilerini şekillendiren sistemsel ve bölgesel gelişmelere ek olarak, karar alıcıların algı ve tercihlerini etkilediğinden hareketle, devlet düzeyinde cereyan eden iç siyasi gelişmeler de veri olarak kabul edilmektedir. Devamlılık ve değişim öğelerini tespit etmek amacıyla, geniş bir tarihsel arka planda Türkiye-İsrail ilişkilerinin seyrini inceleyen bu çalışma, aynı zamanda kimlik ve stratejik çıkarların Türkiye'nin İsrail politikasına etkisini sorgulamaktadır. Bu bağlamda, 2000'li yıllarda, hem uluslararası sistemin güç dengelerindeki değişim hem de iç siyasi gelişmelere bağlı olarak, iki ülke arasında 90'lı yılların stratejik ortaklığını mümkün kılan ortak çıkarların ve ilişkileri taşıyan kurumsal temellerin aşındığını iddia edilmektedir. Dış politikada stratejik yönelimin batıdan uzaklaştığı ve kimliğin etkisinin daha görünür hale geldiği bir arka planda, Türkiye'nin İsrail politikasının, iki ülkeyi iş birliğine teşvik eden stratejik çıkarlar ile birbirinden uzaklaştıran kimliğin mücadelesine sahne olduğunu savunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study offers a neoclassical realist analysis of Turkey's post-Cold War Israel policy. By looking at both foreign and domestic developments, this study analyzes the course of Turkish-Israeli relations from a historical perspective, with the aim of identifying elements of continuity and change, while it also sheds light onto the contradictory forces at play in shaping Turkey's Israel policy, at the systemic and unit levels. As such, it argues that the institutional foundations along with common threat perceptions that facilitated a strategic partnership between Turkey and Israel in the 1990s, began to erode, in part due to changes in the structure of the international system as well as domestic political developments in the 2000s. Against a backdrop in which Ankara has perceivably shifted its strategic orientation away from the West, this study asserts that Turkey's Israel policy has been marked by a struggle between realpolitik and identity, in which, the former encourages cooperation between the countries while the latter drives them further apart.