Üniversite öğrencilerinde saldırganlık ile kimlik statüleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The investigation of relationship between aggression and identity status in university students
  1. Tez No: 669096
  2. Yazar: BİLAL KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REZZAN GÜNDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu araştırmanın amacı üniversite öğrencilerinin saldırganlık ile kimlik statüleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu araştırmanın çalışma grubunu Aksaray Üniversitesi'nde 2019-2020 eğitim-öğretim yılında öğrenim gören yaşları 18- 25 arasında değişen 526 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak ' Ego Kimlik Süreci Ölçeği' ve 'Buss-Perry Saldırganlık Ölçeği' kullanılmıştır. Araştırmanın analizinde SPSS 25 paket programı kullanılmıştır. Ayrıca araştırmada bağımsız gruplar için t testi, Pearson Momentler Çarpımı korelasyon analizi, regresyon analizi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve anlamlılık ilişkisi yönünü belirlemek amacıyla Post Hoc testlerinden Tukey testi kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre, saldırganlık boyutunda cinsiyet değişkenine göre anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Kimlik oluşum süreçlerinden yalnızca keşif ile saldırganlık alt boyutlarından sadece sözel saldırganlık arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Bunun yanında kimlik oluşum süreçlerinden keşif boyutunun sözel saldırganlığı açıkladığı bulunmuştur. Son olaraktan saldırganlık alt boyutlarından olan fiziksel saldırganlık, sözel saldırganlık, düşmanlık ve öfke düzeylerini kimlik statülerinden olan başarılı, bağımlı, kararsız ve kargaşalı kimlik statülerinin göre anlamlı şekilde farklılaşıp farklılaşmadığını test etmek için tek yönlü varyans analizi yapılmıştır. Yapılan analiz sonucunda sözel saldırganlığın kimlik statülerine göre anlamlı şekilde farklılık gösterdiği bulunmuştur. Bu anlamlı farklılığın yönünü belirlemek amacıyla Post Hoc testlerinden Tukey testine göre sözel saldırganlık boyutuna göre başarılı ile kargaşalı kimlik statüleri, bağımlı ile kararsız kimlik statüler ve kararsız ile kargaşalı kimlik statüleri arasında anlamlı şekilde farklılaşma olduğu bulunmuştur. Elde edilen bulgular literatür çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between university students' aggression and identity status. The working group of this research consists of 526 students, who have been studying at Aksaray University between the ages of 18-25 in the academic year 2019-2020. In the research,“Ego Identity Process Scale”and“Buss-Perry Aggression Scale”were used as data collection tools. SPSS 25 package program was used in the analysis of the research. In addition, for the independent groups in the research t test, correlation analysis, regression analysis, one-way analysis of variance (ANOVA) and Tukey test from Post Hoc tests were used to determine the direction of significance relationship. According to the research findings, significant difference was found from aggression dimensions according to the gender variable. A positive meaningful relationship was found only between exploration, one of identity formation processes and verbal aggression, one of sub-dimensions of aggression. In addition, it was found that exploration dimension, one of the identity formation processes, explained verbal aggression. Finally, one-way analysis of variance was conducted to test whether the levels of physical aggression, verbal aggression, hostility and anger, which are sub-dimensions of aggression, differ significantly from identity status like achievement, foreclosure, moratorium and diffusion identity status. As a result of the analysis, it was found that there was a significant difference between verbal aggression and identity status. In order to determine the direction of this significant difference, it was found that there was a significant differentiation between achievement and diffusion identity status, foreclosure and moratorium identity status, moratorium and diffusion identity status considering the verbal aggression dimension according to the Tukey test, one of Post Hoc tests. The findings were discussed within the framework of the literature.