منهج يوسف الكرماستي في كتابه المسمى_ برسالة الفرق الناجية
Yusuf el-Kirmastî'nin Risaletü'l-Fırakı'n-Naciye adlı kitabında takip ettiği metot / Menhecü Yusuf el-Kirmasti fî kitabihi el-müsemmâ bi-Risaleti'l-Fırakı'n-Nâciye
  1. Tez No: 669101
  2. Yazar: WASFI KANAN NASRULDEEN ALOBAIDY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHTERHAN FURKANİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Araştırmanın başlığı el-Kirmâstî'nin Risâle fi'l-firaki'n-nâciye fî 'ilmi'l-kelâm adlı eserindeki Metodu'dur. Bu risalede el-Kirmâstî'nin, muhtasar yöntemi ortaya çıkarılmış, itikadî görüşler taassuptan uzak bir şekilde sahiplerine atfedilmiştir. Müellif bu risalesinde tarafsız ve taassuptan uzak bir yol izlemiştir. Risaleyi konulara ayırıp, âlemin hudûsu meselesi ile başlatmış, emir bil maruf ve nehiy ani'l-münker meselesiyle de tamamlamıştır. Bu konuyu, itikadî anlayışların gelişimi, aklî ve naklî delillerle çıkarım metodunun niteliği üzerinde büyük bir rolü olan İslam mezheplerinin mensuplarına ait itikadî görüşlerin öneminden hareketle seçtik. Müellifin bu risaledeki metodunu açıklamak için bu konuyu seçerek, müellifin meseleleri anlatma yaklaşımını açıkladık. Pek çok görüşü bilimsel referanslara dayandırarak görüşlerini en doğru şekilde açıklamaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
The title of the study is the Method of al-Kirmâstî in his work which called Risâlah fi'l-firaki'n-nâjiya fî ilmi'l-kalam. In this book, al-Kirmâstî revealed the concise method and attributed the religious views to their owners without fanaticism. He followed a neutral and non-fanatic path. He divided the work into subjects: The first issue is the occurrence of the universe. It completes the work with the issue of amr bil maruf and nahy anil munkar. I have chosen this subject on the basis of the importance of the religious beliefs of the members of the Islamic sects, which have a great role in the development of creed conceptions and the quality of the method of inference with rational and real evidence. Selecting this topic to explain the author's method in this book, I explained the author's approach to telling the issues. I have explained the views in the most accurate way by returning many opinions to scientific references.