Kömür madenciliğinde meydana gelen iş kazalarını etkileyen faktörlerin veri madenciliği ile incelenmesi
Investigation of factors affecting occupational accidents in coal mining with data mining
- Tez No: 669181
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYHAN ÖNDER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kazalar, Maden Mühendisliği ve Madencilik, Accidents, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Madencilik sektörü, dünya genelinde iş kazalarının en sık gerçekleştiği ve doğası gereği yüksek riskli çalışma alanlarından birisidir. İş kazaları, yalnızca işgücü ve maliyet kayıplarına neden olmakla kalmayıp, aynı zamanda ciddi yaralanmalara ve can kayıplarına da yol açmaktadır. Tez çalışmasında, Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan (SGK) alınan 2013-2020 yıllarına ait madencilik sektöründeki iş kazaları bildirim formlarına ait veriler incelenerek, yeraltı kömür madenciliğinde meydana gelen yaralanmalı iş kazalarının şiddetini etkileyen parametrelerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, kaza şiddetini belirlemek için SPSS Modeler programı yardımıyla veri madenciliği yöntemlerinden yapay sinir ağları, karar ağaçları ve destek vektör makineleri kullanılarak oluşturulan modellerin performansları karşılaştırılmıştır. Yapay sinir ağları modelinin daha güçlü tahminde bulunması üzerine, değişkenlerin alt kategorilerinin kaza şiddeti üzerine etkileri daha detaylı bir şekilde incelenmiştir. Yapılan analizlerde, ilk modele göre bölge, araç-gereç ve genel faaliyet parametrelerinin en önemli değişken olduğu sonucuna ulaşılmıştır. İlk modelde kullanılan parametrelerin tüm alt kategorileri de dahil edilerek toplam 46 değişkenden oluşan ikinci bir model kurulmuştur. Bu modeldeki parametrelerin alt kategorilerindeki önem düzeylerine bakıldığında ise Karadeniz bölgesinin en yüksek öneme, kazı, inşaat, onarım, yıkım çalışmalarının ve binalar, yapılar, yüzeylerde yapılan çalışmaların da yüksek öneme sahip olduğu tespit edilmiştir. Hareket ve yaş grupları gibi alt kategorilerin kaza şiddeti üzerinde sınırlı etkileri bulunmaktadır. Bu bağlamda, bölge riskleri dikkate alınarak, sürdürülebilir ve güvenli bir çalışma ortamı sağlayabilecek, havza madenciliği modeli şeklinde bir yönetim süreci belirlenmelidir.
Özet (Çeviri)
The mining sector is one of the most high-risk work environments by nature and has the highest frequency of occupational accidents worldwide. Occupational accidents not only lead to workforce and financial losses but also cause serious injuries and fatalities. In this thesis study, data from occupational accident notification forms in the mining sector obtained from the Social Security Institution (SGK) for the years 2013–2020 were analyzed to determine the parameters affecting the severity of injury-related accidents in underground coal mining. To achieve this, the performances of models using data mining methods—artificial neural networks, decision trees, and support vector machines—were compared with the help of the SPSS Modeler program. Since the artificial neural networks model provided stronger predictions, the effects of subcategories of variables on accident severity were examined in more detail. In the analyses, it was concluded that the region, equipment and general activity parameters were the most important variables according to the first model. A second model consisting of a total of 46 variables was established by including all subcategories of the parameters used in the first model. When the importance levels of the subcategories of the parameters in this model were examined, it was determined that the Black Sea region had the highest importance, and excavation, construction, repair, demolition works and works on buildings, structures and surfaces had high importance. Subcategories such as movement and age groups had limited effects on accident severity. In this context, a basin-oriented mining management approach should be adopted—one that considers regional risk profiles to ensure a sustainable and safe working environment.