KOBİ'lerde inovasyon uygulamaları ve KOBİ yöneticilerinin inovasyona ilişkin tutum ve algılarının değerlendirilmesi: Kahramanmaraş ilinde bir uygulama
Innovation applications in SMEs and evaluation of the attitude and perception of SME managers about innovation: An application in Kahramanmaraş
- Tez No: 669196
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BURHAN ÇAKICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Küreselleşme ile birlikte işletmelerin piyasalarda ayakta kalması ve rekabet gücünü artırması çok zor hale gelmiştir. Günümüz piyasalarında rekabet avantajı için en önemli faktörlerden biri olan maliyetler artık tek belirleyici faktör olmaktan çıkmıştır. Bu değişiklikler, işletmelerin fark yaratan bir özellik olan inovasyon çalışmalarına yönelmesine neden olmuştur. İnovasyon, her şirkette olduğu gibi küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ'ler) için de büyük önem taşımaktadır. KOBİ'ler hem iş performanslarını artırmak hem de rekabet avantajı sağlamak için inovasyon faaliyetlerinde bulunmaları gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı, KOBİ yöneticilerinin inovasyona atfettikleri önem ve tutumlarını araştırmak ve yöneticilerin demografik özelliklerine göre bu önem ve tutumların farklılaşıp farklılaşmadığını ortaya koymaya çalışmaktır. Çalışmanın örneklemini Kahramanmaraş'ta imalat (üretim), sanayi ve üretim sektörlerinde faaliyet gösteren 60 KOBİ yöneticisi oluşturmaktadır. Araştırma verilerinin toplanmasında inovasyon tutum ölçeği kullanılmıştır. Anket aracılığıyla toplanan verilerle; KOBİ yöneticilerinin inovasyona birçok açıdan önem verdiği ve desteklediğine ilişkin bulgulara ulaşılmıştır. Ayrıca, inovasyona yönelik tutumların katılımcıların demografik özelliklerine göre farklılık göstermediği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
With globalization, it has become very difficult for businesses to survive in the markets and to increase their competitive power. Costs, which are one of the most important factors for competitive advantage in today's markets, are no longer the only determining factor. These changes have caused businesses to turn to innovation studies, which is a feature that makes a difference. Innovation is of great importance for small and medium-sized enterprises (SMEs) as it is in every company. SMEs should engage in innovation activities in order to both increase their business performance and provide competitive advantage. The aim of this study is to investigate the importance and attitudes attributed to innovation by SME managers and to reveal whether these importance and attitudes differ according to the managers' demographic characteristics. The sample of the study consists of 60 SME managers operating in manufacturing (production), industry and production sectors in Kahramanmaraş. Innovation attitude scale was used to collect research data. With the data collected through the survey; It has been found that SME managers attach importance to and support innovation in many ways. In addition, it is observed that attitudes towards innovation do not differ according to the demographic characteristics of the participants.