6360 sayılı yasa sonrasında Büyükşehir belediyesi modelinde büyükşehir belediyesi-ilçe belediyesi arasındaki kaynak paylaşımı: Balıkesir Büyükşehir Belediyesi-Bandırma Belediyesi örneği
The resource sharing between metropolitan municipality-district municipality in metropolitan municipality model after the law no. 6360: The case of Balıkesir Metropolitan Municipality-Bandırma Municipality
  1. Tez No: 669213
  2. Yazar: SİNEM ATAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN ÇINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kent, Çevre ve Yerel Yönetim Politikaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 336
Özet
1980'lerle birlikte iktisadi hayatta yaşanan dönüşümler kamu yönetiminde değişimleri de beraberinde getirmiştir. Devletin yeniden ölçeklendirilmesi bu değişimlerin en önemlilerinden biri olmuş ve ulus ölçek, alt ve üst ölçeklere doğru genişlemiştir. Yerelden kalkınma yolu ile küresel ölçeğe eklemlenme fikri kaynakların etkin ve etkili kullanımına ve dolayısı ile metropol yönetimlerinin önemine vurgu yapılmasına sebep olmuştur. Dünyada yaşanan bu değişim rüzgârının etkisinde kalan Türkiye'de de 1980'lerle birlikte yerel yönetimler dizgesine katılan büyükşehir belediyeleri zaman içerisinde önem kazanmış, 2000'lerle birlikte önemli değişimler geçirmiştir. 2000'lerin ilk on yılında yerelleşme yönünde atılan adımlar sonraki on yılda yerelde merkezileşmeye yol açarken 6360 sayılı yasa bu merkezileşmenin en önemli adımı olarak karşımıza çıkmıştır. Yasa büyükşehirlerle ilgili radikal düzenlemeler getirirken yerelde hem doğrudan hem de dolaylı yoldan mali dengeleri değiştirmiş ve asimetrik ilişkilerin önünü açmıştır. Mevcut çalışma bu asimetriyi yasa ile büyükşehir kapsamına alınan Balıkesir'in Bandırma ilçesinde incelemeye çalışmıştır. Çalışmaya göre mali kaynaklar genel olarak büyükşehir belediyesi elinde toplanırken ilçe belediyesi güçsüzleştirilmiştir. Ancak bu durum ilçe belediyesinin ölçek politikaları sayesinde kaynak mücadelesine neden olmuştur. Özellikle kırsal alanların kent sınırlarına dâhil edilmesi ile birlikte buraların ranta açılacak olması kaynak mücadelesini etkileyecek bir başka konudur. Ayrıca ölçeğin büyümesi ile hizmetlerin özel sektörce görülmesi yerel kaynakların kamu elinden özel kesime aktarımı ile sonuçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The transformations in the economic life in the 1980s have brought about changes in public administration one of which is the expansion of the nation scale up and down, state rescaling. The idea of involvement in global economic competition through local development has enabled the efficient and effective use of local resources, which ends up stress in the significance of the metropolitan administrations. Remained under the influence of this wind of change, in Turkey metropolitan municipalities were formed in the 1980s, while they have gained importance over time and undergone significant changes with 2000s. The steps taken towards decentralization in the first decade of the 2000s gave place to local centralization in the next decade and the law numbered 6360 was the most important step of this centralization. While the law brought radical regulations regarding metropolitan cities, it changed the financial balances at the local level, both directly and indirectly, and paved the way for asymmetrical relations. The present study aims to examine this asymmetry in Bandırma district of Balıkesir which was included in the metropolitan cities with law numbered 6360. According to the study, while financial resources were generally concentrated in the hands of the metropolitan municipality, the district municipality was weakened. However, this situation caused the struggle of district municipality for resources thanks to scale politics. Another issue about local resource struggle is the inclusion of rural areas in the city boundaries, which will lead to rent. Moreover, with the widening scale, services are supposed to be given by the private sector which will lead to the transfer of local resources from the public to the private sector.