Binbir Gece Masallarında aşk ve vuslat
Love and union in Tales of Thousands of Nights
  1. Tez No: 669232
  2. Yazar: GÜLDEM ÖZBALIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Binbir Gece Masalları Doğunun geleneksel edebiyat kültürünün en önemli yapı taşlarından biridir. Sürekli bir geçmişi olan bu eserde birçok hikâye, manzume ve masal yer almaktadır. Örnek teşkil eden özellikleri edebi değerinin artmasını ve ilgi çekici, belirgin bir başyapıt olmasını sağlamıştır. Masallarda bulunan kahramanlara Arap tarihindeki önemli vezirlerin, şairlerin, edebiyatçıların ve hatta padişahların isimleri verilmiştir. Masalların genelinde İslâm ve Arap kültürüne ait birçok unsura rastlanılır. Tüm evrenin düşünce sistemine ve edebi sanata büyük ölçüde etkili olan Binbir Gece Masallarının gerçek kıymeti 19. asırın sonu ve 20. asrın başında ortaya çıkmıştır. Binbir Gece Masallarında“Aşk”ve“Vuslat”temalarının incelenmesi, çalışma-nın asıl amacını oluşturmaktadır. Bu iki kavramdan yola çıkarak binlerce sayfalık külliyat içerisinde sözü edilen kavramların işlendiği masallara erişmek ve masal sonlarının nasıl gerçekleştirildiğini araştırmaktır. Türkiye'de bu eser ile ilgili iki yüzün üzerinde akademik, edebi vb. çalışma olduğu görülmüştür. Aşk ve vuslat üzerine herhangi bir çalışma yapılmadığı tespit edilmiştir. MS. 9. yüzyılda derlenmiş, 1704-1717 arasında Fransızca ve İngilizceye çevril-miş olan Binbir Gece Masallarında, 264 masal vardır. Araştırmanın temelinde bu masallardan hareketle iki araştırma yöntemi uygulanmaktadır: Karma araştırma yöntemlerinden nicel ve nitel yöntemleri ile metin analiz yöntemi.
Özet (Çeviri)
One Thousand and One Nights are one of the most important building blocks of the literary culture of the East. There are many stories, poems and fairy tales in this work, which has a continuous history. Its exemplary features have led to an increase in literary value and an interesting, distinctive masterpiece. The heroes in the fairy tales are given the names of important viziers, poets, literati and even sultans in Arap history. Many elements of Islamic and Arab culture can be found across fairy tales. The true value of the Thousand and One Nights, which had a great influence on the thought system and literary art of the entire universe, appeared at the end of the 19th century and the beginning of the 20th century. The examination of the themes of“Love”and“Vuslat”in the Thousand and One Nights is the main purpose of the study. Based on these two concepts, it is to reach the tales where the concepts mentioned in thousands of pages of literature are processed and to investigate how the end of fairy tales are realized. In Turkey, over two hundred aca- demic about this work, literary, etc. It was observed that there was a study. It has been determined that there is no study on love and vuslat. MS. There are 264 fairy tales in Binbir Nights, compiled in the 9th century and translated into French and English between 1704-1717. Based on these tales, two re- search methods are applied on the basis of the research. Text analysis method, which is quantitative and qualitative method, is a mixed research method.