Elektronik ticaretin, firmaların uluslararası pazarlama faaliyetlerinde (uluslararası piyasalara açılma, yurtdışı satışlar vd) sağladığı avantajlar
The Advantages of e-commerce in the international marketing activities (expansion on international markets, foreign sales, etc) of firms
- Tez No: 132755
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEYLA ŞENTÜRK ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, elektronik ticaretin Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin ihracat yoluyla uluslararasılaşmasında ne tür yararlar sağladığı ve uygulamadaki etkililiğini belirleyebilmektir. Elektronik ticaret, KOBÎ'lerin küçüklükleri, finansal sorunları, uluslar arası pazarlar hakkında eksik bilgileri, pazar ve pazarlama araştırmaları faaliyetlerini yürütememelerine yönelik sorunlarına çözüm getirebilmektedir. Bunun yanında, e-ticaret KOBÎ'lerin uluslar arası pazarlara girişlerinde, global satış ve tutundurmada, iletişimde, müşteri hizmetlerinde, uluslar arası pazarlar hakkında bilgilere ulaşmada ve müşteri ile aracı kuruluşları bulmada yarar sağlamaktadır. Yukarıda belirtilen amaç kapsamında Ankara'daki Ortadoğu Ticaret ve İş Merkezinde bulunan KOBİ'lere uygulama yapılmıştır. Uygulama sonucunda, e- ticaretin zaman tasarrufunda; yurt dışı ortaklar, potansiyel ve mevcut müşteriler ile olan iletişimde çok yararlı, firmanın uluslararası pazarlara açılmada; maliyetleri azaltarak rekabetçi fiyat oluşturmada; dış pazarlar hakkında bilgi sağlamada; girdilerin tedarikinde; pazarlama maliyetlerini azaltmada ve verimliliği artırmada yararlı olduğu saptanmıştır. E-ticaretin yurtdışı satışları artırma ve müşteri ilişkilerinde çok etkili, uluslararası pazarlara girmede, firma ürünlerin yurtdışı pazarlarda tanıtılması ve bu pazarlarda yer edinebilmesinde, müşteri hizmetlerinde, firmanın e-ticaret sayesinde yurtdışı faaliyetlerinin artmasında ve yurtdışı satışlarda etkili olduğu saptanmıştır. Ampirik çalışmayla elde edilen bulgulara göre firmaların ihracat deneyimleri arttıkça e-ticaretin verimliliği artırma düzeyi artmaktadır. Bunun yanında, araştırmaya katılan yöneticilerin yaşları küçüldükçe e-ticaretin yurt dışı ortaklar, potansiyel ve mevcut müşteriler ile olan iletişimde, zaman tasarrufundaki yarar düzeyi, e-ticaretin yurtdışı satışlardaki etkililik düzeyi ve firmaların e-ticaret sayesinde yurtdışı faaliyetleri artmaktadır. Ayrıca, yöneticilerin uluslar arası deneyimleri azaldıkça e-ticaretin yurt dışı ortak bulmada, yurt dışı ortaklar, potansiyel ve mevcut müşteriler ile olan iletişimde yarar düzeyi, firmaların müşteriIll talep ve isteklerine göre yeni ürün ortaya çıkarma, uluslar arası pazarlara girme ve firmaların e-ticaret sayesinde yurtdışı faaliyetlerini artırmada etkililik düzeylerinin artmakta olduğu belirlenmiştir. Böylece, deneyimli yöneticilerin e-ticaret yerine geleneksel yöntemleri kullandıkları anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY The purpose of this thesis is to identify the advantages and the efficiency of e-commerce in the internationalization of Small and Medium Size Enterprises via exporting in practice. Electronic commerce can bring solutions to the problems of SMEs originating from small size, financial problems, and lack of information on international markets, disability to conduct market and marketing researches. Moreover, e-commerce is useful in penetration of SMEs into international markets, in global sales and promotion, communication, customer services, in accessing information on international markets and intermediaries. Within the framework of the above-mentioned purposes a research was carried among the SMEs located in the OSTİM industrial and trade center of Ankara. As a result of the research e-commerce is very useful in time leads, communication with partners, potential and current customers abroad, useful in expanding to international markets, obtaining competitive prices due to cost reduction of e-commerce, providing information on international markets, procurement of inputs, reducing marketing costs and increasing productivity. It was found that e-commerce is very effective in increasing overseas sales and customer relationship, effective in penetrating international markets, introducing and promoting the products of a firm in foreign markets, customer services, increasing of foreign operations and sales. According to the research e-commerce increases productivity, as the firm is more experienced. Moreover, for younger executives e-commerce is more useful in communicating with partners and customers abroad, reducing lead times and is more effective in increasing the foreign operations. Less experienced executives find e- commerce more useful in finding overseas partner, communicating with overseas partners and customers, and more effective in developing new product according to the requirements of customers, penetrating foreign markets and increasing of foreign operations. Hence, it is obvious that more experienced executives use traditional methods and tools instead of e-commerce.İçindekiler TEŞEKKÜR i ÖZET ü SUMMARY iv İÇİNDEKİLER v TABLOLAR ix ŞEKİLLER xi GİRİŞ ULUSLARARASILAŞMA VE ELEKTRONİK TİCARET 1 BÖLÜM I KÜÇÜK VE ORTA ÖLÇEKLİ İŞLETMELERİN İHRACAT YOLUYLA DIŞA AÇILIMI (ULUSLARARASILAŞMASI) 1.1 Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler 3 1.1.1. Tanımı 3 1.1.2. Önemi 4 1.1.3. Özellikleri 6 1.1.3.1. İşletme Sahibine İlişkin Özellikler 6 1.1.3.2. İşletmeye İlişkin Özellikler 7 1.1.3.3. Diğer Özellikleri 9 1.1.4. Sorunları 1 1 1.2 Firmaların Uluslararasılaşma Süreci ve İhracat Pazarlaması 12 1.2.1. Firmaların Uluslararası Pazarlara Yönelme Nedenleri 15 1.2.1.1. Firmaların İhracat Yapma Nedenleri 16 1.2.2. Firmaların Uluslararasılaşma Yollan 19 1.2.3. Firmaların Uluslararasılaşma Sürecinde İhracatın Rolü ve İhracatı Etkileyen Faktörler 23 1.2.4. İhracata Dayalı Uluslararasılaşma Yolları 27 1.3. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin Uluslararasılaşma Süreci ve İhracat 29 1.3.1. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin Uluslararasılaşma Süreci 29