Küresel doğan işletmelerin erken uluslararasılaşmasını tetikleyen kurucu ve/veya yönetici özellikleri
Inducing features of founders or/and managers on early internationalization of born global firms
- Tez No: 280273
- Danışmanlar: PROF. DR. M. MİTHAT ÜNER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Uluslararasılaşma süreci yaklaşımlarına karşıt bir görüş olarak, işletmelerin kurulur kurulmaz ya da kurulmalarını takiben kısa süre sonunda uluslararası pazarlara açılabildiğini öne süren, küresel doğan işletme yaklaşımı birçok araştırmacının ilgisini çekmiştir.Küresel doğan işletmelerin özellikli yapıları üzerine odaklanan araştırmacılar yönetici / girişimci özelliklerinin işletmelerin ihracat davranışı üzerinde etkisi olduğunu sıklıkla gündeme getirmişlerdir. Buradan hareketle araştırma Türkiye'deki küresel doğan işletmelerin yöneticilerine odaklanarak, yöneticilerin sahip olduğu özelliklerin neler olduğunu tespit etmek amacıyla gerçekleştirilmiştir.Çalışmaya küresel doğan öncesi yaklaşımlar, küresel doğan işletmelerin ortaya çıkışında etkili olan faktörler ve küresel doğan işletmelerin özellikleri ile giriş yapılmıştır. Daha sonra yönetici özelliklerine yönelik kavramsal çerçeve oluşturularak araştırmaya geçilmiştir.Küresel doğan işletmelerin yönetici özelliklerine odaklanan çalışmanın doğası gereği nitel araştırma yöntemleri kullanılmış olup, Ankara'da bulunan altı küresel doğan işletme örnek olay deseni ile incelenmiştir. Elde edilen veriler ışığında yöneticilerin sahip olduğu özellikler taksonomi ile ağaç diyagramına yerleştirilerek araştırma modeline ulaşılmıştır.Araştırma sonucunda Türkiye'deki küresel doğan işletme yöneticilerinin / girişimcilerinin sahip olduğu özellikler önceki çalışmaların bulguları ile karşılaştırılmıştır. Bulunan bazı özellikler alan yazınla örtüşürken, medeni hal, sosyal sorumluluk bilinci ve ülke sevgisi gibi bazı özellikler ilk defa bu çalışmada ortaya çıkmış ve yazına yeni katkılar sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
A new phenomenon, against the process approaches of internationalization, born globals show that firms can be global short after their inception, attracts most of the researchers? attention in the last two decades.The most denominators in born global research are probably the importance of the entrepreneur and managerial characteristics. Researches on born globals stress the role of managerial characteristics as influences on the export behavior of the firm. Therefore, the objective of this study is to identify and analyze the common characteristics and behaviors of entrepreneurs and managers that affect the establishment of born global firms in Turkey.This study reviewed the literature on internationalization and then the developed conceptual framework on the driving and motivating factors of born global firms. After the internationalization and born global review, the characteristics of born global entrepreneurs were also examined.This study was designed to be qualitative in nature. It provides empirical qualitative data through case studies so that insights can be obtained directly from the entrepreneurs / managers. The samples consist of six born global firms from Ankara-Turkey. Obtained characteristics presented in tree diagram, were classified through taxonomy.When the results of this study compared with the previous studies?, there were both common and some different characteristics about entrepreneurs of born global firms in Turkey. In this respect, we suppose that, the study contributed critically to the born global literature.