Ömer Faruk Dönmez anlatılarında anlam arayışı: Mizah ve tasavvuf
The search for meaning in Ömer Faruk Dönmez narratives: Humor and tasavvuf
  1. Tez No: 669263
  2. Yazar: SIDDIK YURTSEVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KORKUT ÇEÇEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı, History, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Anlatmak insani bir eylemdir. İnsanlığın doğuşundan günümüze kadar çeşitli semboller, işaretler ve seslerle insanlar içinde bulunduğu durumu anlatır. Anlatımın yazıya geçirilmesi ise belli bir sistematiğe dönüşmesi ile mümkün olmuştur. Her ne kadar kulaktan kulağa aktarılan mit, efsane ve destan sözlü geleneğin ürünü olan türler olsa da bunları insanoğlu bir tasnif çerçevesinde bulduğunda anlam yükleyebilmiştir. Buradan hareketle anlatının kendi içinde bir yapısının olduğunu söyleyebiliriz. Burada şu ayrımı da yapmak gerekir; anlatmak sözlü bir durumken anlatı hem sözlü hem de yazılı fiilleri ifade eder. Ancak kuramsal çalışmalar özelinde baktığımızda“anlatı”yazılı metinlere dayanmaktadır.“Ömer Faruk Dönmez Anlatılarında Anlam Arayışı: Mizah ve Tasavvuf”başlığında“anlatı”kelimesini seçme sebebimiz ise bu kelimenin kapsam bakımından anlatmak fiilinin tüm öğelerini içine alması sebebiyledir. Yazarın hem uzun hikâye hem öykü tarzında eserler vermesi sebebiyle bir kargaşaya yol açmak istemedik. Bir üst başlık olarak anlatı kelimesi, çalışmamızda hem kolaylık sağlayacak hem de genişletici bir rol üstlenecektir. Buna rağmen yazarın metinlerinin öykü tarzına yakın olması ise ana başlıklarda öykü kelimesini seçmemize sebep oldu. Dönmez'in son dönemlerde hem okur düzeyinde hem de edebiyat mecrasında geniş bir yer bulması ve günden güne bu kitlenin artış göstermesi bize bu çalışmanın elzem olduğunu göstermiştir. Bir yazarın kurgusunu inşa ederken oluşturduğu sütunları vardır. Biraz önce saydığımız anlam arayışı, mizah ve tasavvuf yazarın tanımlanmasında ilk maddelerdendir. Bu sebepledir ki metinleri bu başlıklar etrafında irdeleyip yazarın bahse konu olan altı kitabına değineceğiz.
Özet (Çeviri)
Telling is a human action. From the birth of humanity to the present day, people express situations which are them in with various symbols, signs, and sounds. Conversion of telling into writing was possible by turning it into a certain systematic. Although myths, legends, and epics are productions of oral tradition which are on the grapevine, humanity could make sense with them in the framework of classification. Upon this, it can be said that narrative has a structure with itself. Over this perspective, it is necessary to make a distinction that telling is a situation that is oral, while narration refers to both verbal and written verbs. However, when specifically theoretical studies are examined,“narrative”is based on written texts. The reason why choosing the word“narrative”in the title of“The Search For Meaning in Ömer Faruk Dönmez Narratives: Humor and Tasavvuf”is the word that includes all the elements of the verb to tell in terms of scope. It did not want to cause confusion because the author has both long stories and tales. As a top title, the word narrative could have roles that are both convenient and widener. In spite of this, the fact that the author's texts were most likely to the story style causes which choosing the word story in the main title. The fact that not only Dönmez has a wide direction at both levels of readers and in the literary medium also recently increase of this group day by day has shown the importance of this study. There are columns that are created by the author for his fiction. As mentioned before, the search for meaning, humor, and tasavvuf are some first matters in the definition of the author. That is why both his texts will be examined around these titles and it will be referred to the author's six books.