Örgütsel adaletin örgütsel sessizlik ve iş tatmini üzerindeki etkisi
The impact of organizational justice on organizational silence and job satisfaction
- Tez No: 669264
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR KÖKALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırma çalışanların örgütsel adalet algısının örgütsel sessizlik ve iş tatmini üzerindeki etkisinin incelemeyi ve bu değişkenler arasındaki ilişkileri ortaya çıkarmayı amaçlamıştır. Araştırmada bir nicel araştırma yöntemi olan anket yöntemi kullanılmıştır. Anket, kamu ve özel sektörde çalışan 252 kişi üzerinde uygulanmıştır. Verilerin analizleri AMOS 23 ve SPSS 23 paket programları yardımıyla yapılmıştır. Verilerin analizinde“Betimleyici İstatistikler”,“Doğrulayıcı Faktör Analizi”ve“Yapısal Eşitlik Modeli”kullanılmıştır. Araştırma analiz sonucundaki bulgulara göre, Çalışanların“Örgütsel Adalet”algıları ile“Örgütsel Sessizlik”durumları arasında anlamlı negatif ilişki tespit edilmiştir. Örgütsel Adaletin alt boyutu olan“Etkileşimsel Adalet”ile“Örgütsel Sessizlik”arasında anlamlı ve negatif ilişki tespit edilmiştir. Örgütsel adaletin alt boyutları olan“Dağıtımsal Adalet”ve“İşlemsel Adalet”ile“Örgütsel Sessizlik”arasında anlamlı ilişkiler tespit edilememiştir.“Örgütsel Adalet”ile“İş Tatmini”arasında anlamlı ve pozitif ilişki tespit edilmiştir. Örgütsel adaletin alt boyutları olan“Dağıtımsal Adalet”ve“Etkileşimsel Adalet”ile“İş Tatmini”arasında anlamlı pozitif ilişkiler tespit edilmiştir. Örgütsel adaletin alt boyutu olan“İşlemsel Adalet”ile“İş Tatmini”arasında anlamlı bir ilişki tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to examine the effect of organizational justice perception on organizational silence and job satisfaction, and to determine the relationship among these variables.In the research, the survey method which is one of quantitative method was used. The survey was conducted to 252 empoyees working in public and private sector. The analysis of the data was done with AMOS 23 and SPSS 23 package programs.“Descriptive Statistics”,“Confirmatory Factor Analysis”and“Structural Equation Model”were used to analyze the data.According to the findings, It is found that there is a significant and negative relationship between empoyees' organizational justice perception and organizational silence. A significant and negative relationship has been determined between interactionaljustice, which is the sub-dimension of organizational justice, and organizational silence. Significant relationships between distributive justiceand proceduraljustice,which are the sub-dimensions of organizational justice,and organizational silence, could not be determined. A significant and positive relationship has been determined between organizational justice and job satisfaction. Significant positive relationships were found between distributive justice and interactional justice, and job satisfaction. No significant relationship was found between operational justice and job satisfaction.