Posterior bölgede kullanılan daimi dolgu materyallerinin yaşlandırma sonrası yüzey özelliklerinin karşılaştırılması
Comparison of surface characteristics of permanent filling materials used in the posterior area after aging
- Tez No: 669298
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ŞİRİN KARAARSLAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN HATIRLI
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Amaç: Bu projenin amacı diş hekimliğinde posterior bölgede kullanılan farklı yapıdaki restoratif materyallerin yüzey özelliklerine farklı polisaj sistemleri ve yaşlandırmanın etkilerinin in vitro olarak değerlendirilmesidir. Materyal ve Metot: Bu çalışmada 6 farklı kompozit (Filtek Z250-Z205, Filtek One Bulk Fill-FOB, Sonic Fill 2-SFB, Zenit Nano Seramik-ZNC, Gradia Plus İndirekt-GPİ, Estelite Bulk Fill Flow-EBF), 2 farklı cam iyonomer siman (Equia Forte HT Fil -EQF, Beautifil Flow Plus-BFP), 1 hibrit seramik (Vita Enamic-VE), 2 farklı polisaj yöntemi (Matris Bandı-MB, Kerr Occlubrush-KOB) ve 4 farklı solüsyon (distile su, kola, vişne suyu, soğuk çay) grupları için 8 mm çap ve 2 mm kalınlıkta toplamda 576 adet disk şeklinde örnek hazırlandı (n=8). Restaratif materyaller, metal bir kalıp içerisine yerleştirildi ve polimerize edildi. Örnekler polisaj yöntemine göre alt gruplara ayrıldı ve üretici firmaların önerisi doğrultusunda polisaj yapıldı. Örneklerin yüzey pürüzlülüğü ölçümleri, farklı solüsyonlarda ve termalsiklusta bekletme öncesinde ve sonrasında yapıldı ve ortalama pürüzlülük değerleri kaydedildi. Çalışma sonucunda elde edilen verilerin istatistiksel analizi Dört Yönlü-ANOVA ile yapıldı. Bulgular: Tüm restoratif materyaller solüsyonlarda bekletme sonrasında değişen oranlarda pürüzlülük değişimi gösterdi.
Özet (Çeviri)
Objectives: The aim of this study is to evaluate the effects of different polishing systems and aging on the surface properties of restorative materials of different structures used in the posterior region in dentistry. Material and Method: In this study, a total of 576 disc-shaped samples of 8 mm diameter and 2 mm thickness were prepared for 2 different polishing methods (Mylar strip-MB, Kerr Occlubrush-KOB) and 4 different solution (distilled water, cola, cherry juice and ice tea) groups from 6 different composites (Filtek Z250-F250, Filtek One Bulk Fill-FOB, Sonic Fill 2-SFB, Zenit Nano Ceramic-ZNC, Gradia Plus İndirect-GPİ, Estelite Bulk Fill Flow-EBF), 2 different glass ionomer cement (Equia Forte HT Fil-EQF, Beautifil Flow Plus-BFP) 1 hybrid ceramic (Vita Enamic-VE) (n = 8). The restorative materials were placed in a metal mold and polymerized with a standard light source according to the manufacturer's recommendations. The samples were divided into subgroups according to the polishing method and polishing was done in line with the manufacturer's suggestions. Surface roughness measurements of the samples were made before and after immersion in different solutions and thermal cycles and mean roughness values recorded. Statistical analysis was performed using the Four-Way-ANOVA test. Results: All restorative materials evaluated showed varying degrees of roughness change after immersion in solutions. Type of restorative material, polishing method applied and immersion solution had a significant effect on the roughness change. The highest initial Ra value was found in VE (0.64 ± 0.04 μm) and the lowest Ra value in EBF (0.06 ± 0.02 μm) groups.