İşe alım sürecinde sosyal medya faktörü: Havacılık sektörü üzerine bir araştırma
Social media factor in recruitment process: A research on the aviation sector
  1. Tez No: 669309
  2. Yazar: NACİYE BERİLSU ÇEVİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yöneticiliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Havacılık sektörü ülkemizde ve dünyada her geçen gün büyüyen bir sektördür. Türkiye' de personel sayısının 200.000' i geçtiği bilinen havacılık sektörü için hız oldukça önemli bir etkendir. Bu sektör için personel sayısı bu kadar fazla iken nitelikli, kalifiye ve iş tanımına uygun özelleri barındıran personel ile sektörün buluşması nasıl olmaktadır? Tabi ki farklı pozisyonların öncelikleri ve beklentileri farklıdır. Bu duruma rağmen yazılı iş ilanları dışında farklı personel bulma teknikleri de mevcuttur. Zamanla yarışan bu sektör için sosyal mecralardan personel adayları ile buluşmak oldukça avantajlıdır. Geleneksel işe alım yöntemlerinin yanı sıra sosyal medya ve kariyer siteleri ile de işe alımların gerçekleştiği bu dönemde havacılık sektörü de yeniliğe ayak uydurmalı ve maksimum faydayı bu çevrimiçi mecralardan sağlamalıdır. Yapılan araştırmada ortaya çıkan sonuçlar hem yöneticiler hem adaylar tarafından değerlendirilerek ortaya konulmuştur. Anket yolu ile bilgi toplanan çalışmada çıkan sonuç firmaların sosyal medya ile işe alıma büyük bir kitle olarak bu yeni kavrama adapte olduklarını, doğru içerik ve bilgiler ile daha sağlıklı sonuçlara ulaşılacağını ortaya koymuştur. Çalışmada,“Sosyal Medya İle İşe Alım”konusunda bir indeks oluşturulmuştur. Bu indeks, sektörde aktif firmaların yönetici görüşleri ve adayların görüşleri ile oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aviation sector is a growing sector in our country and in the world.Speed is a critical factor for a sector which has over 200.000 personnel in Turkey. While the number of personnel for this sector is so high, how is it possible for the sector to meet with qualified, qualified personnel who are suitable for the job description? Of course, the priorities and expectations of different positions are different. Despite this situation, there are different personnel finding techniques other than written job postings. It is very advantageous to meet with candidates from social media for this sector, which is competing with time. Nowadays, along with the conventional recruitment methods various sectors employ people through media and career websites. Aviation industry should also keep up with the innovation and get the utmost benefit from these online channels. Subject research, both relevant by evaluating the data obtained from the managers and candidates of the enter prises has been carried out. The result of the study, where in formation was collected through a question naire, revealed that companies adapted to this new concept as a large mass of recruiting viasocialmedia, and that healt hier results will be achieved with the right contentandin formation. In the study, an index on“Social Media Recruitment”was created. This index was created with the views of the managers of the companies active in the sector and the opinions of the candidates.