Bipolar bozukluk ve major depresif bozukluk tanılı ebeveynlerin ve eşleştirilmiş sağlıklı kontrollerin çocuklarının emosyon regülasyonu, irritabilite düzeyleri ve genel psikopatoloji yaygınlığı açısından karşılaştırılması
Comparison of the children of parents diagnosed with bipolar disorder and major depressive disorder and matched healthy controls in terms of emotion regulation, irritability levels and general psychopathology prevalence
- Tez No: 669310
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA TOPAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Duygudurum bozuklukları olan ebeveynlerin çocukları davranışsal ve duygusal problemler açısından artmış riske sahiptir. Risk altındaki bu çocuklarda duygusal ve davranışsal sorunların erken dönemde teşhisi ve müdahalelerinin planlanması kritik öneme sahiptir. Araştırmaya 8-18 yaş aralığında, ebeveynlerinde bipolar bozukluk tanısı olan 50 çocuk, ebeveynlerinde depresyon tanısı olan 50 çocuk ve kontrol grubu olarak ebeveynlerinde herhangi bir psikiyatrik bozukluk olmayan 50 çocuk olmak üzere toplamda 150 çocuk dahil edilmiştir. Bu çalışmada bipolar grubu, depresyon grubu ve kontrol gruplarındaki çocuklar ruhsal bozukluklar açısından yarı yapılandırılmış görüşme ile değerlendirilmiştir. Ayrıca, grupların sosyodemografik özellikleri, irritabilite düzeyleri, emosyon regülasyon becerileri, aile işlevselliği, disregülasyon profilleri ve depresyon düzeyleri psikometrik ölçekler kullanılarak karşılaştırılmıştır. Çalışmamızın sonucunda; duygudurum bozuklukları açısından yüksek riskli olan çocukların ailelerinin kontrol grubuna kıyasla sosyoekonomik seviyelerinin daha düşük olduğu görülmüştür. Bipolar ve depresyon gruplarındaki çocuklarda şimdi ve yaşam boyu anksiyete bozukluklarının kontrol grubundaki çocuklara göre anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu saptanmıştır(p0,05). Sonuç olarak, duygudurum bozuklukları açısından yüksek riskli olan çocukların daha düşük sosyoekonomik koşullara sahip olduğu ve daha fazla anksiyete bozukluğu yaşadıkları görülmüştür. Ebeveynlerinde duygudurum bozukluğu olan çocukların sosyal ve emosyonel gelişimlerinin desteklenmesi, olası psikopatolojilerin erken dönemde teşhis ve tedavi edilmesi önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Children of parents with mood disorders are at increased risk for behavioral and emotional problems. Early diagnosis and planning of interventions for emotional and behavioral problems in these children at risk is critical. A total of 150 children, including 50 children with a diagnosis of bipolar disorder in their parents, 50 children with a diagnosis of depression in their parents, and 50 children without any psychiatric disorder in their parents as the control group, were included in the study. In this study, bipolar offspring, depression offspring, and healty offspringwere evaluated in terms of mental disorders using a semi-structured interview. In addition, sociodemographic characteristics, irritability levels, emotion regulation skills, family functions, dysregulation profiles and depression levels of the groups were compared using psychometric scales. As a result of this study; It was observed that the families of children at high risk for mood disorders had lower socioeconomic levels compared to the control group. Bipolar offspring and depression offspring were found to have significantly higher current and lifetime anxiety disorders than healty offspring (p0,05). In conclusion, it has been observed that children at high risk for mood disorders have lower socioeconomic conditions and experience more anxiety disorders. It is important to support the social and emotional development of high risk offspring, and to diagnose and treat possible psychopathologies at an early stage.