Doğu Karadeniz'deki pisi (Platichtys flesus luscus) balıklarının bazı populasyon özellikleri üzerine bir araştırma
A study on some population parameters of flounder (Platichtys flesus luscus, Pallas, 1871) on the coast of Trabzon
  1. Tez No: 66931
  2. Yazar: ERDİNÇ GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞ DÜZGÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Fisheries Technology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Trabzon açıklarındaki pisi, (Platichtys flesus luscus, Pallas, 1871) populasyonuna ilişkin bazı temel parametrelerin (yaş, boy, eşey kompozisyonu, yaş-boy, boy-ağırlık, vücut yüksekliği - total boy ilişkileri, büyüme oranlan, kondisyon faktörü, üreme, yaşama ve ölüm oranlan) tahmini amaçlanmıştır. Bu amaçla, Ağustos 1995-Ağustos 1996 tarihleri arasında trolle 1926 pisi balığı avlanılmıştır. Alman örneklerdeki balıklar 0-6 yaşlar arasında dağılım göstermiştir. 1926 bireyden 43'ünü (%2.24) yavrular, 932'sini (%48.39) dişiler, 951'ini (%49.37) erkekler oluşturmuştur. Balıkların total boylan 4.5 cm ile 38.2 cm arasında değişim göstermiştir. Canlı ağırlık ise 2.60 g ile 613.96 g arasında değişmektedir. Araştırmada boy-ağırlık ilişkisi ve Von Bertalanfry büyüme denklemleri aşağıdaki gibi belirlenmiştir: W=0.012*L2974 Lt= 43.87 [l-e-°-254(t+°-585)] Wt=916.87[l-e-°-254(t4
Özet (Çeviri)
SUMMARY Some of the basic characteristics of flounder population on the coast of Trabzon were estimated. For this purpose, 1926 flounder were collected using trawl in the area between August 1995 and August 1996. Sex ratio, age and size composition, length- weight, age-length, body height-total length relationships, growth rate, condition factor, reproduction, survival and mortality rates of flounder were determined. The ages of individuals were between 0 and 6 years. The total of 1926 individuals, 43 (% 2.24) were juvenile, 932 (% 48.39) were female and 951 (% 49.37) were male. The total length of flounders were found between 4.5-38.2 cm. Mean weight was calculated as 172.496±2.213 g and ranged between 2.60 and 613.96 g increasing with age. Mean total length was 23.74±0.099 cm. Weight-length relationship and parameter of VBGE were estimated as; W=0.012*LX974 Lt= 43.870 [l-e-°-254(t+0-585)] Wt= 916.87 [l-e-°-254(t4