Yerel yönetimlerde halkla ilişkiler uygulamaları ve halkın beklentileri: Erzurum Büyükşehir Belediyesi örneği
The practices of public relations in local government and expectations of public: Example of Erzurum Metropolitan Municipality
  1. Tez No: 669328
  2. Yazar: DAMLA SEDA TOSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GEÇİKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Demokrasinin gelişmesinde ve halkın yönetimde söz sahibi olmasında en uygun birimlerden biri belediyelerdir. Halkın belediyenin karar ve hizmetlerine katılma, belediye faaliyetleri hakkında bilgilenme ve belediye yararlarından faydalanma hakları vardır. Amacı topluma hizmet etmek olan belediyeler, faaliyetlerini gerçekleştirirken halkın istek ve beklentilerine önem vererek, olumlu kurum imajını oluşturmayı amaçlamaktadır. Halkla sürekli iletişime sahip olduğu için belediyelerde hakla ilişkiler faaliyetleri büyük bir öneme sahiptir. Bu doğrultuda çalışmamızın amacı; bir yerel yönetim birimi olan belediyelerin halkla ilişkilere verdiği önemi incelemek ve halkın belediyelerin faaliyetleri konusunda memnuniyet düzeyini ölçmektir.
Özet (Çeviri)
One of the most suitable units to get the community to have a say in it's management and to have development take place in democracy is the municipality unit. The community have the rights to participate in the municipality's decisions and services, to be informed about municipal activities and to benefit from municipal benefits. Municipalities with the intention to serve to community give importance to the wishes and expectations of the public in carrying out their activities and they aim to create a positive corporate image. Because it has a continuous communication with community, it plays a huge role about public relation activities in municipalities. In this direction, the aim of working is to be able to see and inspect the municipality units and to conclude whether these activities have positive feedback or outcomes.