Dış kaynak kullanımı yoluyla istihdam edilen personelde iş bağlılığı-iş tatmini üzerine nicel bir çalışma: Türkiye'de lojistik sektörü örneği
In employed personnel through outsourcing job engagement-job sati̇sfaction a quantitative study on: The case of logistics industry in Turkey
- Tez No: 669339
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yöneticiliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Dış kaynak kullanımı işletme faaliyetlerine ilişkin yönetim ve uygulama işlemlerinin belli bir anlaşma kapsamında bir dış kaynak tarafından gerçekleştirilmesi olarak ifade edilmektedir. Dış kaynak kullanımının en yoğun olduğu sektör lojistik sektörüdür. Lojistik sağlayıcıların müşterilerine uzmanlık ve deneyim sağlama yetenekleri, lojistik sektöründe dış kaynak kullanımının en önemli sebeplerinden biri olarak kabul edilebilir. Ayrıca işletmeler günümüz mevcut büyüme ve rekabet ortamında temel yeteneklerinin dışında kalan iş alanları için işletme içi insan kaynaklarını kullanmama eğilimindedirler. Bilinçlenen müşterilerin talepleri doğrultusunda günümüzde ürünlerin özelleştirilerek, alıcıların istediği miktarda ve hızda tedarik edilmesi ön plana çıkmıştır. Bununla beraber ulusal ve küresel ekonomiye bağlı olarak tedarik zincirlerinde dalgalanma meydana gelmesi ticari işletmeler için risk yaratmaktadır. Bu sebeple işletmelerin lojistik dış kaynak kullanımı her geçen gün artmaktadır. Bununla beraber risklerin dağıtılması, işletme içi yeteneklerin geliştirilmesi, teknolojik yeniliklerin takip edilmesi, ürün ve hizmet kalitesinin arttırılması gibi işletmeleri dış kaynak kullanımına yönlendiren nedenler de bulunmaktadır. Bu tez çalışmasında depolama ve lojistik hizmetlerinde çalışan toplam 400 kişi ile demografik, iş bağlılığı ve iş tatmini seviyeleri arasindaki ilişkiler istatistiksel olarak incelenmiştir. Katılımcıların hepsinin erkek olarak seçilmesi cinsiyet boyutunun elimine edilmedi amacıyladır. Veri toplama işlemi 3 farklı veri toplama aracı ile gerçekleştirilmiştir. Söz konusu hu hususlar ışığında çalışmanın temel amacı lojistik işletmelerinde dış kaynak kullanımı yoluyla istihdam edilen personellerin iş bağlılıkları ve iş tatminleri arasındaki ilişkinin tespit edilmesidir. Ayrıca iş bağlılığı ve iş tatmini arasında demografik özelliklere göre farklılaşmanın var olup olmadığı da çalışmanın bir diğer amacıdır. Çalışmada iş bağlılığı ve iş tatmini arasında güçlü bir ilişkinim varlığının yanı sıra dış kaynak kullanımı yoluyla istihdam edilen personeller ile diğer personeller arasında iş tatmini ve iş bağlılığı açısından anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Outsourcing is defined as the execution of the management and implementation processes of the enterprises by an external source within the scope of an agreement. The sector where outsourcing is used most frequently is the logistics sector. The ability of logistics providers to provide expertise and experience to their customers is one of the most important reasons for outsourcing in the logistics industry. In addition, in today's competitive environment, businesses tend not to use internal human resources for business areas outside of their basic capabilities. In line with the demands of the conscious customers, the supply of the products in the amount and speed desired by the buyers has come to the fore. However, fluctuations in supply chains depending on the national and global economy create risks for commercial enterprises. For this reason, the logistics outsourcing of businesses is increasing day by day. However, there are also reasons that direct businesses to outsource such as distributing risks, improving in-house capabilities, following technological innovations, and increasing the quality of products and services. In this thesis, the relationships between a total of 400 people working in storage and logistics services and demographic, job commitment and job satisfaction levels were analyzed statistically. The selection of all the participants as men is for the purpose of not eliminating the gender dimension. Data collection process was carried out with 3 different data collection tools. Within the scope of these issues, the main purpose of the study is to determine the relationship between job engagement and job satisfaction of personnel employed through outsourcing in logistics enterprises. In addition, whether there is a difference between job commitment and job satisfaction according to demographic characteristics is another aim of the study. In the study, in addition to the presence of a strong relationship between job commitment and job satisfaction, a significant difference was found between the staff employed through outsourcing and other personnel in terms of job satisfaction and job commitment.