Comparing intellectual capital efficiency of international financial institutions
Uluslararası finansal kuruluşların entelektüel sermaye verimliliklerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 669374
  2. Yazar: DENİZ TAN CELASUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENKTAN ÖZYILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Sınırlı kaynaklarla sınırsız ihtiyaçların karşılanması gerçeğinden doğan“temel ekonomi sorunsalı”, verimliliği gerekli kılar. Uluslararası finansal kuruluşlar (UFK), her ne kadar milli vergilerden muaf olsalar da, temel ekonomi sorunsalından muaf değillerdir. Bu nedenle UFK'lerin de verimliliğine bakılmalıdır. Somut varlıkların (yatırılan sermaye, sahip olunan taşınmazlar vb.) verimliliğinin ölçülmesi yıllardır belli rasyolar ve incelemeler ile yapılmaktadır. Öte yandan, soyut varlıkların (bilgi birikimi, kurum kültürü vb.) verimliliğinin ölçülmesi daha zordur ve bunlar son yıllarda daha fazla önem kazanmıştır. Bu çalışma UFK'lerin ortaklık yapılarındaki çeşitlilik ile entelektüel sermaye verimlilikleri (ESV) arasındaki ilişkiyi, entelektüel katma değer katsayısı (EKDK) hesaplamalarını kullanarak incelemektedir. Sadelik amacıyla, çeşitlilik UFK'lerin üye sayıları ile sınırlı tutulmuştur. Çalışmanın yapıldığı tarihte işlevsel olan 23 UFK'nin tamamı, üye sayılarına göre üç gruba ayrılarak, incelemeye konu edilmiş; her bir UFK'nin son üç yıl için EKDK'leri hesaplanmış ve 69 gözlemden oluşan bir veri seti elde edilmiştir. Bu veri seti ANOVA (üç grup için birlikte) ve T-testi (her bir ikili grup için ayrı ayrı) kullanılarak incelenmiştir. ANOVA ve T-testi sonuçları grupların ortalamalarının birbirlerinden farklı olduğunu göstermiş ve ESV ile üye sayısının ilişkili bulunmuştur. Ayrıca EKDK gözlemleri, entelektüel sermaye verimliliği ile çeşitlilik arasında ters ilinti olduğunu ortaya koymuştur. Bu gerçekten beklenmedik sonuç, çeşitlilik ve EKDK ile ölçülen entelektüel sermaye kavramlarının daha yakından incelenmesini gerektirmektedir.
Özet (Çeviri)
The“basic economic problem”of satisfying infinite needs with finite resources requires efficiency by its nature. Although international financial institutions (IFIs) are exempt from national taxes in most cases, they are not exempt from the basic economic problem. Hence, their efficiency requires attention. Measuring the efficiency of tangible assets (such as invested capital, owned lands etc.) has been done using specific ratios and analyses for many years. However, the efficiency of intangible assets (such as knowledge, institutional culture etc.) is more difficult to measure and its importance has been growing significantly in the recent years. This study analyses the relationship between IFIs' shareholder diversity and their intellectual capital efficiencies (ICE) based on Value Added Intellectual Coefficient (VAICTM) calculations. In the analysis, for the sake of simplicity, number of shareholders represents diversity. All of the 23 currently operational IFIs, which were separated into three groups based on their number of shareholders, were included in the analysis and for each of them VAICTM was calculated for the past three years, resulting in a dataset of 69 observations. This dataset was analysed using ANOVA (for three groups together) and T-tests (for each pair of groups). The results of the ANOVA and T-tests showed that groups' means are different from each other; hence, the ICE was found to be related with the number of members. Furthermore, the VAICTM observations indicate a negative correlation between intellectual capital efficiency and diversity. This admittedly unexpected result invites a closer look at the notion of diversity and intellectual capital as assessed by VAICTM.