Exploring effects of transformational leadership style ın entrepreneurial success: A deductive content analysis study
Dönüşümcü liderlik tarzının girişimci başarısındaki etkilerinin araştırılması: Tümdengelimli bir içerik analizi çalışması
- Tez No: 669373
- Danışmanlar: DR. GERGELY CZUKOR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Örgütsel Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma, dönüşümcü liderlik bileşenlerini (idealleştirilen etki, bireyselleştirilmiş düşünme, entelektüel uyarım, ilham verici motivasyon) sorgulayarak bireysel (girişimcilik hareketleri) ve bağlamsal (kurumlar ve kaynaklar) faktörlerden oluşan girişimcilik başarısı teorik modeline katkı sağlamaktadır. Öncelikle, teorik arkaplan ve deneysel bulgular temin etmek için girişimcilik ve liderlik alan yazını ayrı ayrı gözden geçirilmiştir. Daha sonra araştırma sorusunu desteklemek için iligili girişimcilik ve liderlik araştırmaları özetlenmiştir. Bireysel ve bağlamsal faktörlerin ve dönüşümsel liderlik bileşenlerinin girişimcilik başarısı üzerine etkisini araştırmak için 8 katılımcı (5 erkek, 3 kadın) ile mülakatlar yapılmıştır. Katılımcılar, Türkiye'de 42 aydan uzun süredir maaş, ücret ve diğer ödemeleri yapan iş sahibi girişimcilerdir. Görüşmelerin transkriptlerini analiz etmek için yönlendirilmiş nitel içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Son olarak, içerik analizi sonuçları, girişimci eylemlerinin girişimci başarı üzerindeki tek doğrudan etki olduğunu, dış faktörlerin (kaynaklar ve kurumlar) dolaylı etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte, tüm dönüşümcü liderlik bileşenlerinin insan/emek sermayesi yoluyla girişimci başarı üzerinde dolaylı etkisi vardır. Çalışma, gelişmekte olan ülkelerdeki girişimcilerin etkili liderlik özelliklerinin belirlenmesine katkıda bulunmuştur. Bulgular pratik çıkarımlar ve daha ileri araştırmalar için tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study contributes to theoretical model of entrepreneurial success, composed individual (entrepreneurial actions) and contextual (institutions and resources) by investigating the role of transformational leadership components (idealized influence, individualized consideration, intellectual stimulation, inspirational motivation). First, entrepreneurship and leadership literatures are reviewed to provide theoretical background and empirical findings. Second, reviews of related research on entrepreneurship and leadership summarized to underpin the research questions. To investigate individual and contextual factors and effects of transformational leadership components on entrepreneurial success, interviews were completed with 8 (5 males, 3 females) new business owners running businesses that have paid salaries, wages, or any other payments to the owners for more than 42 months in Turkey. Directed method of qualitative content analysis are employed to analyze transcripts of interviews. Finally, results of content analysis presented that entrepreneurial actions are the only direct effect on entrepreneurial success, while external factors (resources and institutions) have indirect effect. However, all transformational leadership components have also indirect effect on entrepreneurial success through human/labor capital. The study contributed to identify effective leadership characteristics of entrepreneurs in developing countries. Findings are discussed to provide practical implications and further research.