Sosyal medyada yürütülen kurumsal sosyal sorumluluk projelerine yönelik algı ve kullanıcı etkileşimi üzerine bir inceleme: İnstagram örneği
A review on consumers' perception of corporate social responsibility project on social media and user engagement: A study on Instagram
  1. Tez No: 669379
  2. Yazar: BURCU NUR UZUNBOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VEHBİ GÖRGÜLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
İletişimin farklı boyutlar kazandığı günümüzde kurumlar, ürün/hizmet bazında rekabetin yanı sıra devamlılıklarını sağlayabilecek marka değeri, marka imajı, marka sadakati, itibar gibi konularda da yarışmaktadırlar. Bu yarışta rekabet avantajı ve farklılaşma sağlayacak en önemli argümanlardan biri kurumsal sosyal sorumluluktur. Diğer taraftan tüketimin arttığı, dünyanın kaynaklarının tükendiği son yıllarda çeşitli alanlarda sorumluluk almak kurumlar için de kaçınılmaz olmuştur. Kurumların toplum yararını gözetmesi ve toplumdan aldığını iade etmesi olarak tanımlanabilecek kurumsal sosyal sorumluluk kavramı, işletmelerin faaliyet gösterdikleri sektörde farklılaşması ve hedef kitleye ulaşması açısından önem taşımaktadır. Bu stratejilerin ve kurgulanan projelerin iletişimi en az içeriği kadar önemlidir. Yapılan iletişimde etik algısına dikkat edilmesi, mecra seçimi, frekans yoğunluğu, mesajları, kurumun politikalarıyla örtüşmesi gibi birçok kriter, kurumsal sosyal sorumluluk faaliyetlerinin başarısını belirlemektedir. Bu nedenle de bu çalışmalar, çoğunlukla bir iletişim stratejisi doğrultusunda hedef kitlelerine ulaştırılmaktadır. Bu kapsamda mecra olarak son yıllarda sosyal medya aktif olarak kullanılmaya ve tercih edilmeye başlanmıştır. Çünkü sosyal medyada mesajların ulaşma hızı, geleneksel medyanın çok üstünde olmakla birlikte, ek olarak etkileşim olanağı sağlamaktadır. Kurumların bu anlamda en sık kullandığı mecralardan biri Instagram'dır. 1 milyar kullanıcısı ile beğeni, yorum, paylaşım, repost, etiketleme, canlı yayın, hikâye paylaşımı gibi etkileşim olanaklarını hem kurum hem tüketici hizmetine sunmakta hem de paylaşılan konuya olan ilgiyi ve kullanıcı etkileşimini ölçmek mümkün olmaktadır. Mevcut çalışma kapsamında sosyal medya kullanıcılarının dijital mecralarda yürütülen kurumsal faaliyetlere yönelik sosyal sorumluluk algısı ve Instagram kullanıcılarının içerik tüketimi, katkı sağlama ve içerik oluşturma aktivitelerini içeren kullanıcı etkileşimleri arasındaki ilişki PRESOR ve COBRA ölçekleri ile Instagram örneği üzerinden incelenecektir.
Özet (Çeviri)
In our present day where communication has gained different dimensions, institutions compete in fields like brand value, brand image, brand loyalty, and reputation, which can provide their sustainability as well as competition on the basis of their products/services. In this race, one of the most important arguments, which will provide competitive advantage and differentiation, is corporate social responsibility. On the other hand, it has been inevitable for institutions to take responsibility in various fields in recent years where consumption has increased and the resources of the world are running out. The corporate social responsibility concept, which can be defined as institutions returning what they took from the society back to the society, is important for the differentiation of businesses in the sector in which they operate and reach their target audience. The communication of these strategies and projects is as important as their contents. Many criteria like the care about the perception of ethics in communication, media selection, frequency density, messages, and overlapping with the policies of the institution, determine the success of corporate social responsibility activities. For this reason, these works are often delivered to the audience in line with a communication strategy. In this context, social media has been actively preferred in recent years for this purpose. Because in social media, the speed at which messages reach the target audience is far above the traditional media, and there is also the opportunity of interaction. In this sense, one of the most frequently used media is the Instagram for institutions. With 1 billion users, it provides interaction opportunities like the likes, comments, sharing, repost, tagging, live streaming, story sharing, as well as measuring the interest and user interaction regarding the shared topic to the benefit of the consumer and the institution. In the context of the current study, the relations between social responsibility perception of social media users regarding corporate activities carried out in digital media and user interactions involving Instagram the content consumption, contribution, and content creation activities of the users will be examined through PRESOR and COBRA Scales and the Instagram example.