İslam medeniyetinin geri kalması tartışmaları: Said Halim Paşa örneği
Discussion on the decrease of Islamic civilization: The example of Said Halim Pasha
- Tez No: 669392
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYFETTİN ERŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
İslam medeniyeti özelinde İslam dünyası çok uzun bir süredir gerileme içerisindedir. Bu durumun değişmesi için muhtelif zaman ve mekânlarda mütefekkirlerin çoğu tespitlerde bulunmuş ve çözümler üretmiştir. Bu mütefekkirlerden bir de 19. yüzyılda yaşamış olan Said Halim Paşa'dır. Paşa'nın İslam medeniyetinin gerilemesi hakkında yaptığı analizler ve çözümler“İnhitat-ı İslam Hakkında Bir Tecrübe-i Kalemiye”adlı eserinde toplanmıştır. Çalışmada bu eserdeki fikirleri diğer eserlerindeki fikirleriyle tahlil, diğer mütefekkirlerin düşünceleriyle tenkit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In particular, the Islamic world has been in decline for a very long time. In order to change this situation, most of the thinkers in various times and places found and produced solutions. Said Halim Pasha, who lived in the 19th century, is one of these thinkers. Pasha's analysis on the decrease of Islamic Civilization and the solutions are collected in his work titled“İnhitat-ı İslam Hakkında Bir Tecrübe-i Kalemiye”. In this study, the ideas in this work are analyzed with the ideas of other works and criticized by the thoughts of other thinkers.