Borsa İstanbul'da işletme sermayesi yönetiminin firma performanslarına etkileri
The effects of working capital management on firm performance in Borsa İstanbul
- Tez No: 669432
- Danışmanlar: PROF. DR. BATUHAN GÜVEMLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Firmalardaki nakitin idare edilmesi, işletme yöneticileri açısından önemli konuların başında gelmektedir. Nakite dönüşebilecek varlıkların likiditesi, ancak işletme sermayesinin etkin yönetimi ile mümkün olmaktadır. İşletmelerdeki nakit akışı, nakit dönüş süresinin hesaplanması ile ortaya çıkarılmaktadır. Bu çalışmada, Borsa İstanbul'da BİST 100 endeksinde halka açık bir şekilde işlem gören şirketlerdeki nakit dönüş sürelerinin, firma performansları üzerinde etkisinin olup olmadığının araştırılıp tespit edilmesi amaçlanmıştır. Yapılan bu araştırma tezinde, 2000 - 2018 yılları arasında finansal tablolarında herhangi bir eksiklik bulunmayan ve finansal olmayan 54 şirket üzerinden 950 gözlem sayısı olan veri setiyle sektörel analiz de gerçekleştirilmiştir. Şirket verileri, Kamuyu Aydınlatma Platformu (https://www.kap.org.tr/tr/) internet adresinden indirilmiş ve bu veri setiyle finansal ve finansal olmayan oranlar hesaplanmıştır. StataMP 14 programı kullanılarak sırasıyla tanımlayıcı istatistik testi, sektörel tanımlayıcı istatistik testi, korelasyon analizi ve regresyon analizi yöntemleri gerçekleştirilmiştir. Analiz sonuçlarına bakıldığında ilgili şirketlerin nakit dönüş süreleri ile faaliyet kârlılığı arasında pozitif yönlü ilişki tespit edilirken ticari borç devir süreleri ile varlık kârlılığı arasında da pozitif yönlü ilişki olduğu belirlenmiştir. Büyüme ile faaliyet kârlılığı arasında da negatif yönlü ilişki tespit edilmiştir. Büyüme, şirket yaşı ve hasılat ile varlık kârlılığı arasında ise pozitif yönlü ilişki olduğu bulunmuştur. Buna karşın ticari alacak devir süresi ve stok devir süresi ile kârlılık arasında anlamlı bir ilişki belirlenememiştir.
Özet (Çeviri)
Cash management in companies is one of the most important issues for business managers. The liquidity of assets that can be converted into cash is only possible with the effective management of working capital. Cash flow in businesses is determined by calculating the cash conversion cycle. In this study, it is aimed to investigate and determine whether the cash conversion periods of the companies that are publicly traded in the BIST 100 index in Borsa Istanbul have an effect on the company performance. In this research thesis, a sectoral analysis was also carried out with a data set with 950 observations over 54 non-financial companies between 2000 and 2018. Company data was downloaded from the Public Disclosure Platform (https://www.kap.org.tr/tr/) website and financial and non-financial ratios were calculated with this data set. Using the StataMP 14 program, descriptive statistics test, sectoral descriptive statistics test, correlation analysis and regression analysis methods were performed, respectively. Looking at the results of the analysis, a positive relationship was found between the cash conversion periods of the relevant companies and their operating profitability, while a positive relationship was found between the commercial debt turnover periods and the return on assets. A negative relationship was also found between growth and operating profitability. It has been found that there is a positive correlation between growth, firm age and revenue and return on assets. On the other hand, there is no significant relationship between the trade receivable turnover period and inventory turnover period and profitability.