Bologna süreci kalite güvencesi kapsamında Mardin Artuklu Üniversitesi lisans öğretim programlarının incelenmesi
Review of Mardin Artuklu University undergraduate programs within the scope of quality assurance of Bologna process
- Tez No: 669442
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA CEM BABADOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmanın amacı Mardin Artuklu Üniversitesi lisans öğretim programları program ve ders bilgi paketleri içeriklerinin Bologna Süreci kalite temini kapsamında iç kalite güvencesi standartları, yönergeleri ve program geliştirme ilkeleri ışığında incelenmesi ve paketlere veri oluşturma süreçlerinin birim ve üniversite Bologna sorumluları görüşlerine göre nasıl gerçekleştirildiğini tespit etmektir. Çalışma grubunun seçimine seçkisiz olmayan örnekleme yöntemlerinden amaçlı örnekleme yöntemi ile karar verilmiştir Çalışma nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması modeline uygun olarak yürütülmüştür. Durum çalışması desenlerinden ise bütüncül tek durum deseni kullanılmıştır. Çalışmanın birinci alt problemi için veriler doküman analizi yöntemiyle Bologna Bilgi Sistemi web sayfaları üzerinden araştırmacı tarafından geliştirilen program ve ders bilgi paketleri kontrol listeleri ile yapılmıştır. Çalışmanın ikinci alt problemi için ise veriler üniversite ve birim Bologna sorumluları ile gerçekleştirilen görüşmelerden elde edilmiştir. Elde edilen veriler araştırmacı tarafından geliştirilen bilgi paketleri değerlendirme ölçütleri tablosu, kalite temini standartları ve program geliştirme ilkeleri ışığında yorumlanmıştır. Sonuç olarak Mardin Artuklu Üniversitesi program ve ders bilgi paketlerinin Bologna Süreci kalite temini standartları ve program geliştirme süreçlerinin hedef ve kazanım yazma, içerik belirleme, ölçme değerlendirme ilkeleri kapsamında yeniden gözden geçirilmeleri gerektiği tespit edilmiştir. Bu çalışma ile Mardin Artuklu Üniversitesi özelinde elde edilen veriler ve geliştirilen önerilerin diğer üniversitelerde gerçekleştirilen program ve ders bilgi paketleri içerik üretme faaliyetlerine katkı sağlaması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the contents of the program and course information packages of undergraduate programs of Mardin Artuklu University in the light of Bologna Process quality assurance internal standards, guidelines and curriculum development principles and to determine how the process of creating content for the packages is carried out according to the opinions of the unit and university Bologna officials. The selection of the study group is decided by purposeful sampling method, one of the non-random sampling methods. The study is conducted in accordance with the case study model, one of the qualitative research methods. As one of case pattern the holistic single case pattern was used. The data for the first sub-problem of the study is made with document analysis method, through Bologna Information System web pages, with program and course information packages checklists developed by the researcher. For the second sub-problem of the study, the data is obtained from interviews realized with university and unit Bologna officials. The obtained data is interpreted in the light of the frequency table developed by the researcher, quality assurance standards and curriculum development principles. As a result, it has been determined that the program and course information packages of Mardin Artuklu University should be reviewed within the scope of quality assurance standards of Bologna Process and the writing goals and objectives, determining content, and evaluating Principles of curriculum development processes. With this study, it is aimed that the data obtained, and the suggestions developed specific to Mardin Artuklu University will contribute to the program and course information package content creation activities carried out in other universities.