Geçici koruma altındaki Suriyeli öğrencilerin derslerini yürüten öğretmenlerin, öğretim programlarının uygulanması sürecindeki deneyimleri
Experiences of teachers conducting the courses of Syrian students under temporary protection in the applicatıon of curriculum
- Tez No: 669443
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA CEM BABADOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu araştırmanın amacı Suriyeli öğrencilerin derslerini yürüten öğretmenlerin, öğretim programlarının uygulanmasında yaşadıkları deneyimleri belirlemektir. Araştırma nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışmasına uygun olarak yürütülmüştür. Araştırmada durum çalışması desenlerinden bütüncül tek durum deseni kullanılmıştır. Araştırma Suriyelilerin sayıca fazla olduğu ilk üç il arasından il nüfusuna oranla en yoğun Suriyeli bulunduran il olmasından dolayı Hatay'da yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, Hatay'ın ilçeleri arasında ilçe nüfusuna oranla en çok Suriyeli öğrencisi olan Reyhanlı'daki 35 öğretmenden oluşmaktadır. Öğretmenlerin belirlenmesinde, sınıflarında Suriyeli öğrenci olması şartı göz önünde bulundurularak ölçüt örnekleme tekniği kullanılmıştır. Araştırmada veriler yarı-yapılandırılmış görüşme formu ile yapılan görüşmelerden elde edilmiştir. Elde edilen verilerin çözümlenmesinde içerik çözümlemesi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan öğretmenlerden elde edilen veriler 6 ana temada toplanmıştır. Suriyeli öğrencilerin derslerini yürüten öğretmenler bağlamdan dolayı; dil sorunu, kültürel farklılıklar ve sosyoekonomik durum, hedeflerden dolayı; hazırbulunuşluk düzeyi, kazanımların sayısı ve ders saatlerinin yetersizliği, içerikten dolayı; metinlerin uzunluğu, görsel destek, etkinliklerin yetersizliği ve kültürel öğeler, öğretme öğrenme sürecinden dolayı; sınıf kültürü ve yönetimi, Suriyeli öğrenciler ile Türk öğrencilerin birbirlerine etkileri, programların uygulanmasındaki değişiklikler, Suriyeli gönüllü eğiticiler, ölçme değerlendirme boyutunda; ölçme araçlarının hazırlanması, öğrencilerin kendini ifade edememesi, beceriye dönüşmeyen kazanımların kontrolü, geri bildirim noktalarında deneyimler yaşamaktadır. Araştırmanın sonuçları doğrultusunda elde edilen öneriler 3 başlık altında toplanmıştır. Bu başlıklar politika önerileri, uygulama önerileri ve araştırma önerileridir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the experiences of teachers who teach Syrian students in the implementation of the curriculum. The research was conducted in accordance with the case study as one of the qualitative research methods. The holistic single case pattern, one of the case study designs, was used in the study. The research was conducted in Hatay because of the fact that it is the province with the highest number of Syrians among the first three provinces where Syrians are high in number. The study group of the research consists of 35 teachers from Reyhanlı, which has the highest number of Syrian students among the districts of Hatay compared to the population of the district. In determining the teachers, the criterion sampling technique was used considering the requirement that there should be Syrian students in their classes. The data in the study were obtained from the interviews made with a semi-structured interview form. Content analysis was used in the analysis of the obtained data. The data obtained from the teachers who participated in the study were collected under 6 main themes. The teachers conducting the classes of Syrian students are having experiences on the contexts that are listed as; language problem, cultural differences and socioeconomic situation due to goals; level of readiness, number of achievements and insufficient course hours, due to content; length of texts, visual support, insufficiency of activities and cultural elements, due to teaching learning process; classroom culture and management, the effects of Syrian students and Turkish students on each other, changes in the implementation of the programs, Syrian volunteer educators, in the assessment and evaluation dimension; in the preparation of measurement tools, the inability of students to express themselves, the control of gains that do not turn into skills, and feedback points. The suggestions obtained in line with the results of the research are grouped under 3 headings. These headings are policy recommendations, implementation recommendations and research recommendations.