Local councils in Syria during the civil war
İç savaş sırasında Suriye'de yerel konseyler
- Tez No: 669452
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OZAN KUYUMCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ekonomi Politikası Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın amacı, Suriye iç savaşı sırasında muhalefet gruplarının kurduğu yerel konseylerin oluşum sürecini ve yerel dinamikler ile bölgesel ve uluslararası aktörlerin bu yerel konseylerin operasyonel kapasitesini nasıl sınırladığını incelemektir. Bu çalışmada öncelikle yerel konseylerin temel özellikleri ve sivil toplum ve sivil toplum kuruluşları ile ilişkileri tartışılacaktır. Ardından, Suriye muhalefetinin parçalı yapısını şekillendirmede belirleyici olan bölgesel ve uluslararası faktörleri vurgulayacaktır. Bu çalışma, Suriye'deki yerel meclislerin muhalefet grupları arasındaki koordinasyon ve uyum eksikliğinden ve dış müdahaleden olumsuz etkilendiğini göstermeyi amaçlamaktadır. Bu sınırlamalar nedeniyle yerel konseyler güvenlik kaygılarının üstesinden gelemiyor, barış ve istikrar sağlayamıyor.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyse the formation process of the local councils established by the opposition groups during the Syrian civil war and how domestic dynamics as well as regional and international actors limited the operational capacity of these local councils. This study will primarily discuss basic characteristics of the local councils and their relations with civil society and non-governmental organizations. Then it will highlight the regional and international factors which have been decisive in shaping the fragmented structure of Syrian opposition. This study aims to demonstrate that the local councils in Syria have been negatively influenced by lack of coordination and harmony among the opposition groups and foreign interference. Because of these limitations, the local councils cannot overcome the security concerns and provide peace and stability.