Acculturation and its effect on Syrian refugees' mental health and lifetime: A systematic review
Akültürasyon ve Suriyeli mültecilerin ruh sağlığı ile hayatlarına etkisi: Bir sistematik derleme
  1. Tez No: 669455
  2. Yazar: İREM NUR KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TAMER AKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Travma ve Afet Çalışmaları Uygulamalı Ruh Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Son yüzyılın en büyük krizlerinden olan Suriye'deki iç savaşın ve etkilerinin Türkiye'deki psiko-sosyal ve kültürel hayata birçok etkisi bulunmaktadır. Her yaş grubundan mültecilerin göç öncesi, göç sırasında ve göç sonrasındaki travmatik deneyimleri çok farklı olmaktadır. Belli bölgeden gelmenin ve bir topluluk olarak yaşamanın belli avantajları olduğu gibi, gelinen ülkedeki sosyokültürel hayata uyumda bazı problemleri de beraberinde getirmektedir. Kültürleşmenin boyutları ve akültürasyon süreci kişilerin hissettikleri stresi ve algıladıkları ayrımcılığı belirleyen temel unsurlardır. Kültürleşme süreci ile göçmenler ev sahibi kültüre büyük oranda adapte olabilir (integrasyon-bütünleşme); tamamen ev sahibi kültürü tercih edebilir (asimilasyon); kendi kültürel değerlerini korumak için ev sahibi kültür ile çok az düzeyde temasa geçebilir (separasyon-ayrımlaşma); ya da kendi kültürel değerlerini yitirir ama ev sahibi kültürü de benimsemez (marjinalleşme). Bu tez, sistematik derleme yöntemi sayesinde ve veri tabanlarında bulunan araştırma ve çalışmaların ışığında Türkiye'deki son on yılın en önemli meselelerinden olan ve ülkenin konjonktüre dinamiğini, toplum ruh sağlığı, eğitim, nüfus ve sosyal politikalarını değiştirebilecek Suriyeli Mülteciler ve göç olgusunu kültürleşme mekanizmaları ve dünyadaki diğer örneklerine kıyasla irdeleyebilecek, kültürleşmenin psikososyal ve toplumsal çıktılarını değerlendirebilecek, farklı araştırma ve çalışmaların bilgisiyle ileriye dönük iyileştirme ve toplumsal katkıları tartışabilecek ve önerebilecek olmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Syrian conflict that is one of the biggest crises of the last century has been affected psychosocial and cultural life in Turkey. The traumatic experiences of refugees might be different within the range of age groups and their migration periods. There might be some possible tackles in host country in adapting to the sociocultural life while there would be some advantages of coming from a certaion region and certain community in the migration period. The dimensions of acculturation and the acculturation process are the basic elements that determine the stress level and the perceived discrimination for migrants. There are some different strategies when it comes to acculturation. If migrants adapt greatly to the host culture, it means integration whereas they reject both of the cultures it means marginalization. If they prefer completely adapt to host culture and forget their past, it refers to assimilation and lastly if they have a little contact with the host culture in order to preserve their cultural values, it demonstrates separation. In addition, more strategies exist in the literature. This dissertation aims to look at one of the most important issues of the last decade in Turkey with systematic review methodology under the light of available studies in related databases. The country's climate and dynamics has been changed in terms of education, social policy, health and demography with acculturation and psychosocial and social outcomes of this phenomena should be examined for further improvements and social contributions.