Üniversite öğrencilerinde internet bağımlılığı ile düzenli spor etkinliği arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between internet addiction and regular sports among universty students
  1. Tez No: 669454
  2. Yazar: SEHER CENGİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE GÜNEŞ, PROF. DR. AYTEN ERDOĞAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ NECMETTİN AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
İnternet bağımlılığı, internet ile aşırı zihinsel meşguliyet, internette aşırı ya da planlanandan daha uzun süre geçirme, internet kullanımını azaltmaya yönelik başarısız girişimler ve bununla birlikte kişilerin aile, iş, sosyal ve akademik alanlardaki işlevselliklerinin bozulması ile tanımlanan ve önemi giderek artan bir ruh sağlığı sorunudur. Spor, bireylerin ruhsal ve bedensel açıdan iyilik haline katkıda bulunan, toplumsal ilişkileri güçlendiren ve iletişimi kolaylaştıran sosyal bir olgudur. Sporun çeşitli ruh sağlığı sorunları ve bağımlılık tedavisinde yeri olduğuna dair yayınlar mevcuttur. Bu araştırmada üniversite öğrencilerinde internet bağımlılığı belirtileri ile düzenli spor etkinliği arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmaya İstanbul Gelişim Üniversitesi; Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu ile Mühendislik Fakültesi'nde öğrenim gören 18-25 yaş aralığında öğrenciler dahil edilmiştir. Araştırmamıza 198 öğrenci katılmıştır ( 88 kadın, 110 erkek). Veri toplama aracı olarak, Kişisel Bilgi Formu ve Young İnternet Bağımlılığı Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmamızda elde edilen sonuçlara göre üniversite öğrencilerinin %1'i internet bağımlılığı grubuna girmektedir.
Özet (Çeviri)
Internet addiction is a growing mental health problem characterized by excessive preoccupation with internet, spending excessive time or longer than initially intended online, unsuccessful attempts at control, causing significant impairment in one's family, social, occupational, and academic functioning. Sportive activities contribute to individual's pyhsical and mental wellbeing, strengthen social relationships, and facilitate communication. Research suggests that sports activities might be beneficial in the treatment of various mental health problems and addictions. In this study it is aimed to examine the relationship between internet addiction symptoms and regular sports acvity. The study included 198 students (88 females, 110 males) aged between 18-25 from Istanbul Gelişim University; Shool of Physical Education and Sports, and the Faculty of Engineering ( 88 females, 110 males). The data was collected by using Personal Information Form and Young Internet Addiction Test. According to the results of this study, 1% of the university students fall into the internet addiction group.