The concept of the sublime in contemporary art
Güncel sanatta yüce konsepti
- Tez No: 669459
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER BEHİÇ ALBAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Sanat Tarihi, Philosophy, Art History
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Toplumsal Düşünce Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tez, yüce kavramının günümüz sanatında bulunma olasılığının araştırılmasını incelemektedir. Yüce fikri, 18. yüzyılda estetik alanında çok tartışılan ve özellikle Romantik dönem peyzaj resimleriyle yakından bağlantısı kurulan bir kavramdı. Kavram, her ne kadar retorik alanında ortaya çıkmış olsa da, doğa ve sanat ile ilgili bir terim haline gelmiştir. Edmund Burke'ün öne çıkan çalışması ve Kant'ın kavramı kuramsallaştırmasıyla birlikte yüce, sanat alanında tartışılmaya ve deneyimlenebilen bir kavram olarak ele alınmaya başlandı. Kavram modern dönem görsel sanatında, başta Amerikan soyut dışavurumculuğunda olmak üzere yeniden yorumlanmıştı. Fakat, terimin bugünün bağlamına ulaşmış olması, günümüz sanat koşullarına göre teşekkül eden, modifiye edilmiş bir sunulabilirlik ve temsil edilebilirlike durumunu getirmiştir. bağlamına göre değişen bir sunum ve temsil edilebilirliği de beraberinde getirmiştir. Güncel sanatın getirdiği koşullar, açıklıklar, olanaklar ve limitlerle birlikte yüce kavramının vuku bulma ve şimdilik hali Jean-Luc Nancy'nin yorumları dikkate alınarak ve Amerikan sanatçı James Turrell'in seçili işlerinin incelenmesi üzerinden tartışılır.
Özet (Çeviri)
This essay is concerned with the exploration of a possibility of the concept of the presence of the sublime in today's art. The idea of the sublime was a concept that was widely discussed in the 18th century, in the field of visual arts, and most especially in relation to landscape paintings in the Romantic era. Even though the concept evolved in rhetoric, it became a term that is related to nature and art. With the seminal work of Edmund Burke, together with Kant's theorization on the concept, the appreciation of the sublime in art gained value and treated as a concept to be experienced. In the modern era, its reinterpretations in visual arts reemerged, particularly in American abstract expressionism. However, the fact that the term has reached to today's context brought along a modified state of presentability and representability that also being shaped according to today's conditions of art. The occurrence and nowness of the concept of the sublime together with the conditions, openness, possibilities, and limits brought up by contemporary art are discussed, considering interpretations of Jean-Luc Nancy and through an investigation of the selected works of the American artist James Turrell.