Hemşirelerde örgüt ikliminin örgütsel yaratıcılık algılarına etkisi
The effects of organizational climate on organizational creativity perceptions of nurses
- Tez No: 669475
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDA ARZU ABA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Araştırma hemşirelerde örgüt ikliminin örgütsel yaratıcılık algılarına etkisini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tasarımda planlanan araştırma, Kocaeli ilinde iki kamu hastanesinde çalışan 625 hemşire üzerinde yürütülmüştür. Veriler; Sosyodemografı̇k ve mesleki özellı̇klerı̇ içeren tanıtıcı bilgi formu, Örgüt İklimi Ölçeği ve Örgütsel Yaratıcılık Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; tanımlayıcı istatistiksel analizler (ortalama, standart sapma, medyan, frekans, yüzde, minimum, maksimum), Shapiro- Wilk testi, student's t testi, Mann-Withney U testi, One-way ANOVA, Games- Howell testi, Kruskal Wallis testi, Dunn-Bonferroni testi, Pearson korelasyon analizi, Spearman korelasyon analizi, Regresyon ve Lineer Regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan hemşirelerin yaş ortalaması 31,73±5,89 olup, % 87,3' ünün lisans mezunu, % 71,5' inin evli olduğu, %33,6' sının 6-10 yıl arası mesleki deneyime sahip olduğu belirlenmiştir. Hemşirelerin örgüt iklimi ölçeği toplam puan ortalaması 2,90±0,29 ve örgütsel yaratıcılık ölçeği toplam puan ortalaması 124,42±15,18 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The research was conducted in order to examine the impact of the organizational climate on organizational creativity perceptions in nurses. The research, planned in the descriptive and relationship-looking design, was carried out on 625 nurses in two public hospitals in Kocaeli province. Data; Sociodemographic Features and Job Features Questionnaire was collected using Organizational Climate Scale and Creativity Scale. In the evaluation of data; descriptive statistical analyses (mean, standard deviation, median, frequency, percentage, minimum, maximum), Shapiro-Wilk test, student's t test, Mann-Withney U test, One-way ANOVA, Games-Howell test, Kruskal Wallis test, Dunn-Bonferroni test, Pearson correlation analysis, Spearman correlation analysis, Regression and Lineer Regression analysis were used. The mean age of the nurses participating in the study was 31.73±5.89, 87.3% graduated from a bachelor's degree, 71.5% were married, and 33.6% had professional experience between 6 and 10 years, It has been found that 56.8% of the working time in the institution is 5 years and less, 45% work in internal services, 92.2% are nurses, 77% are staffed, 87.4% work day and night, 45.3% work 40 hours a week and 59.5% are interested. The total score average of the nurses' organizational climate was 2.90±0.29 and the organizational creativity scale was 124.42±15.18.