Erken dönem uyum bozucu şemalar ve eşe yönelik kişilerarası şemaların romantik ilişki ve partner odaklı obsesif kompulsif belirtilerle ilişkisi
The relationship of early maladaptive schemas and partner-oriented interpersonal schemas with regarding romantic relationship and partner-related obsessive-compulsive symptoms
  1. Tez No: 669544
  2. Yazar: ÖZLEM ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU SEVİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Güncel araştırma, en az 6 ay süren romantik ilişkisi olan bireylerde, erken dönem uyum bozucu şemalar ve eşe yönelik kişilerarası şemalar ile romantik ilişki ve partner odaklı obsesif kompulsif belirtiler arasındaki ilişkiyi incelemiştir. Evli, sözlü-nişanlı ya da sevgilisi olan 400 katılımcıya internet üzerinden seçkisiz atama yöntemiyle ulaşılmıştır. Araştırma değişkenlerinin ölçülmesi için Young Şema Ölçeği Kısa Form-3 (YŞÖ-KF3), Kişilerarası Şema Ölçeği (Arkadaş Formu), Romantik İlişki Obsesyon ve Kompulsiyonları Ölçeği ve Partnere İlişkin Obsesif Kompulsif Belirti Ölçeği ve demografik bilgi formu kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 25.0 istatistik programı ile analiz edilmiştir. Envanterlerden alınan puanların birbirleriyle ve yaş, ilişki süresi, ilişkiden duyulan memnuniyet düzeyi gibi sosyodemografik değişkenlerle olan ilişkilerini incelemek amacıyla Pearson korelasyon katsayıları hesaplanmıştır. Envanterlerden alınan puanların katılımcıların cinsiyetlerine ve ilişki durumlarına göre değişip değişmediğini belirlemek için için tek yönlü MANOVA uygulanmıştır. Araştırma bulguları, erken dönem uyum bozucu şemalar ve kişilerarası şemalar ile romantik ilişki ve partner odaklı obsesif kompulsif belirtiler arasında pozitif ve negatif yönlü anlamlı ilişkiler olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte, araştırma değişkenlerinin cinsiyet, yaş, ilişki durumu, ilişki süresi ve ilişkiden duyulan memnuniyet düzeyi gibi sosyodemografik değişkenlere göre farklılaştığı görülmüştür. Araştırma bulguları ilgili literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The current study examined the relationship between early maladaptive schemas, interpersonal schemas, romantic relationship and partner-related obsessive-compulsive symptoms in individuals who have a romantic partner for at least 6 months. 400 participants who are married, engaged, or have a romantic partner were reached through the internet using the random assignment method. In order to evaluate research variables, the Young Schema Scale Short Form-3 (YSS-SF3), the Interpersonal Schema Questionnaire (Friend Form), the Relationship Obsessive-Compulsive Inventory, the Partner Related Obsessive Compulsive Scale, and the demographic information form were used. The data were analyzed with the SPSS 25.0 statistical program. In order to examine the relationships of scores obtained from the inventories with each other and with sociodemographic variables such as age, duration of the relationship, and level of satisfaction with the relationship, Pearson correlation coefficients were calculated. One-way MANOVA has been used to determine whether the scores obtained from the inventories differ according to gender and relationship status of the participants. The findings of the current study indicated that there were positive and negative relationships between early maladaptive schemas, interpersonal schemas, romantic relationship and partner-related obsessive-compulsive symptoms. In addition, it was found that the variables of the current study differed according to participants' sociodemographic characteristics such as gender, age, relationship status, relationship duration, and level of satisfaction with the relationship. The research findings have been discussed in light of the literature.